Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Nienieodpowiedzialni kontynuują pomoc dla Ukrainy dzięki wsparciu Grupy Ikano i akcji #IkanoHealthWeek Nienieodpowiedzialni kontynuują pomoc dla Ukrainy dzięki wsparciu Grupy Ikano i akcji #IkanoHealthWeek
Pomoc Ukrainie

Nienieodpowiedzialni kontynuują pomoc dla Ukrainy dzięki wsparciu Grupy Ikano i akcji #IkanoHealthWeek


27 lutego, 2023

Trzy pojazdy dla medyków, sprzęt medyczny, opatrunki specjalistyczne, piece grzewcze, medyczne łóżka polowe i ubrania zimowe. To lista rzeczy o wartości prawie pół miliona złotych, które kupiliśmy dzięki środkom otrzymanym od Grupy Ikano w tym Ikano Bank Polska w ramach akcji wolontariatu pracowniczego  #IkanoHealthWeek. Zakupione rzeczy zostały przekazane medykom niosącym pomoc na terenie Ukrainy oraz ludności Ukraińskiej w obwodzie Charkowsko-Zaporowskim.

24 lutego 2023 r. minął rok odkąd wybuchła wojna w Ukrainie.  Jako fundacja niesiemy pomoc poszkodowanym od momentu jej rozpoczęcia. Robiliśmy to przez cały 2022 rok i działamy dalej. Wspierają nas w tym nasi Partnerzy, Darczyńcy indywidualni, społeczność Nienieodpowiedzialnych. O tym co zrobiliśmy do tej pory można przeczytać tutaj: https://nno.pl/category/pomoc-ukrainie/

#IkanoHealthWeek – wolontariat pracowniczy na rzecz Ukrainy

Poniżej prezentujemy podsumowanie pierwszego etapu działań zrealizowanych od listopada 2022 r. do lutego 2023 r. dzięki grantowi otrzymanemu od Grupy Ikano i Ikano Bank Polska. W ramach dorocznej akcji wolontariatu pracowniczego #IkanoHealthWeek Grupa Ikano przekazała nam kwotę 185 tysięcy euro na pomoc Ukrainie.

Kolejne pojazdy medyczne Nienieodpowiedzialnych dołączają do floty Humanosh Med Evacuation

Część otrzymanej sumy wykorzystaliśmy na zakup kolejnych trzech pojazdów, które mają służyć medykom do ewakuacji rannych. Jednym z nich jest tzw. Brygadówka. Pojazd ten od połowy stycznia tego roku użytkuje zespół Humanosh Med Evacuation. Karetka została wykonana na specjalne zamówienie medyków. Ma jedno miejsce leżące i pięć siedzących. Dzięki temu może jednocześnie transportować więcej poszkodowanych osób. Do 21 lutego medycy wykonali 18 transportów, w których ewakuowano 44 pacjentów siedzących i 6 leżących. Liczba ta stale się zwiększa. Pacjenci trafiają do szpitali w Polsce lub do zagranicznych placówek w Europie.

Brygadówka – to kolejny ambulans jeżdżący w ramach floty medycznej Humanosh Med Evacuation

Kolejne dwa pojazdy Opel Zafira i Opel Vivaro zakupione w drugiej połowie lutego są już także oddane w użytkowanie zespołowi Humanosh Med Evacuation. Będą one spełniały nieco inne zadania. Opel Zafira to 9 osobowy bus, który będzie mógł ewakuować lekko rannych pacjentów w pozycji siedzącej, w tym osoby z niepełnosprawnością. Z kolei Opel Vivaro będzie służył zespołowi „Awangarda”. To medycy, którzy działają w bardziej zagrożonych rejonach, blisko linii frontu.

Opel Vivaro zakupiony w lutym 2023 r. dla zespołu „Awangarda” działającego w bardziej zagrożonych miejscach.
Opel Zafira kupiony w lutym 2023 r.

Pomagamy Ukrainie przetrwać zimę

Z uzyskanych środków zakupiliśmy także ciepłe, profesjonalne zimowe ubrania – kurtki, kombinezony. Black outy, czyli przerwy w dostawie prądu nękają Ukraińców od wielu miesięcy. Dlatego postanowiliśmy zakupić także piece grzewcze i mniejsze grzejniki dla społeczności Ukraińskiej w obwodzie Charkowsko-Zaporowskim. Na pewno pomoże im to przetrwać trudny czas zimowy.

Ks. Biskup Paweł Gonczaruk, biskup diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie – tam między innymi trafiły piece grzewcze. Parafia opiekuje się wieloma rodzinami, które pozostały w swoich domach w Ukrainie.

Wśród rzeczy, które zakupiliśmy znajdują się także defibrylator, specjalistyczne opatrunki medycznej (tzw. stazy taktyczne) oraz łóżka polowe.

To nie koniec naszej pomocy. Środki, którymi jeszcze dysponujemy przeznaczymy na wyposażenie kilku szpitali w Ukrainie w sprzęt medyczny. Chcemy także zakupić kolejny pojazd do transportu pomocy humanitarnej. Będziemy o tym informować.

Dziękujemy naszym Darczyńcom

Oprócz Grupy Ikano i Ikano Bank Polska wsparcie Fundacji w niesieniu pomocy dla Ukrainy udzieliło do tej pory kilkaset osób prywatnych, organizacje pozarządowe, fundacje korporacyjne i wiele organizacji biznesowych. Podziękowania należą się między innymi: Aegon, Benefit Systems, Biuro Informacji Kredytowej, BNP Paribas Bank Polska, Confindustria Polonia, Fundacja ING Dzieciom wraz z ING Bank Śląski, Fundacja BNP Paribas, Fundacja Santander Bank Polska, Fundacja Orlen, Ikano Bank, KRUK SA, Polish Lewisham Center w Londynie, Ultimo S.A.

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej