Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Nienieodpowiedzialni przekazali karetkę neonatologiczną do Obwodowego Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Iwano-Frankiwsku Nienieodpowiedzialni przekazali karetkę neonatologiczną do Obwodowego Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Iwano-Frankiwsku
Pomoc Ukrainie

Nienieodpowiedzialni przekazali karetkę neonatologiczną do Obwodowego Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Iwano-Frankiwsku


14 czerwca, 2023

Karetka sanitarna-kontenerowa, zakupiona przez naszą fundację w marcu 2022 r., służyła przez ponad rok medykom z zespołu Humanosh Med Evacuation transportującym rannych obywateli Ukrainy do szpitali w Polsce i za granicą. Dzięki współpracy z Fundacją Neonatus i firmą Kroban została wyposażona w inkubator do transportu wcześniaków i noworodków, a następnie przekazana nieodpłatnie w dniu 13 czerwca do Obwodowego Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Iwano Frankiwsku. Wartość karetki wraz ze sprzętem medycznym to ok. 700 tys. zł.

Obwodowy Kliniczny Szpital Dziecięcy w Iwano-Frankiwsku to jedna z największych placówek medycznych w tym regionie, w której liczba łóżek dziecięcych wynosi ok. 1000. Rocznie szpital leczy ok 15.000 dzieci, w tym noworodki i wcześniaki.

Jesteśmy niezwykle wdzięczni za przekazanie tej wysokospecjalistycznej karetki neonatologicznej do naszego szpitala. Mamy bardzo dobry zespół specjalistów neonatologicznych – lekarzy i pielęgniarki,  to czego nam brakowało to właśnie ambulans dostosowany do transportu noworodków, w tym wcześniaków. Zwłaszcza, że obserwujemy coraz większą liczbę przedwczesnych porodów na skutek stresu związanego z toczącą się wojną. Dzięki tej karetce neonatologicznej  zapewnimy bezpieczny transport noworodkom w całym obwodzie Iwano-Frankiwskim.

powiedziała dr Wiktoria Hułyk – lekarka anestezjolog z Oddziału Intensywnej Terapii Noworodka Obwodowego Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Iwano Frankiwsku.

Przekazanie karetki miało miejsce w Przemyślu, w dniu 13 czerwca z udziałem pana Wojciecha Bakuna, Prezydenta Miasta Przemyśl. Następnie zespół medyków wolontariuszy – Jakub Bałaban, Anna Buczek i Marek Ciechociński – przewiózł ambulans do Obwodowego Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Iwano-Frankiwsku i przekazał personelowi szpitala.

Nienieodpowiedzialni na rzecz Ukrainy

Karetka kontenerowa Fundacji Nienieodpowiedzialni, która została przekazana do Obwodowego Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Iwano Frankiwsku, to jeden z czterech ambulansów zakupionych przez Fundację Nienieodpowiedzialni od dnia wybuchu wojny dzięki Darczyńcom: Aegon, Benefit Systems, Ikano Bank. Trzy karetki trafiły do zespołu medyków Humanosh Med Evacuation, który od marca 2022 r. organizował transporty pacjentów m.in. ze szpitali we Lwowie i Kijowie do Hubu Medycznego Rzeszów-Jesionka, a stamtąd dalej do szpitali w Polsce i za granicą. Zespół Humanosh Med Evacuation przetransportował w sumie prawie 3.500 pacjentów. Czwarta karetka Fundacji została dostarczona do wojskowej jednostki medycznej w Charkowie, gdzie medycy udzielają pierwszej pomocy rannym żołnierzom. Służy do dziś.

Teraz kiedy strona ukraińska w coraz większym zakresie przejmuje od organizacji pomocowych zadania związane z ewakuacją i pomocą medyczną, postanowiliśmy przekazać nieodpłatnie na stałe pierwszą zakupioną przez nas karetkę kontenerową do Obwodowego Klinicznego Szpitala Dziecięcego w Iwano Frankowsku. Dokładamy starań, aby każdy pojazd i sprzęt medyczny, który kupujemy przy wsparciu Darczyńców trafił w miejsce, gdzie zostanie wykorzystany w najlepszy możliwy sposób.  Dziękujemy raz jeszcze naszym Partnerom, którzy pomogli nam sfinansować zakup tej karetki i respiratora, jak również Fundacji Neonatus i firmie Kroban za przekazanie inkubatora. Wspólnymi siłami stworzyliśmy specjalistyczny – neonatologiczny ambulans, który będzie teraz ratował życie najmłodszych obywateli Ukrainy.

Fundacja Nienieodpowiedzialni od pierwszego dnia wojny podejmuje konkretne działania związane z przeciwdziałaniem katastrofie humanitarnej w Ukrainie. Była to m.in. budowa bazy mieszkaniowej dla uchodźców, wysyłka transportów z pomocą humanitarną (leki, środki opatrunkowe, żywność, odzież ochronna itp.) jak również zakup karetek sanitarnych oraz pojazdu medycznego. Łączna suma wsparcia finansowego jakiego udzieliła Fundacja Nienieodpowiedzialni przy wsparciu Darczyńców wyniosła prawie 2 miliony złotych. Są wśród nich: Aegon, Benefit Systems, Biuro Informacji Kredytowej, BNP Paribas Bank Polska, Confindustria Polonia, Fundacja ING Dzieciom wraz z ING Bank Śląski, Fundacja BNP Paribas, Fundacja Santander Bank Polska, Fundacja Orlen, Ikano Bank wraz z Grupą Ikano, KRUK SA, Polish Lewisham Center w Londynie, Ultimo S.A.

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej