Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
„I w puszczy” – relacja z wernisażu wystawy poświęconej tematowi migracji „I w puszczy” – relacja z wernisażu wystawy poświęconej tematowi migracji Wystawa "I w puszczy"
Dialog

„I w puszczy” – relacja z wernisażu wystawy poświęconej tematowi migracji


13 grudnia, 2023

Ponad 100 osób wzięło udział w otwarciu wystawy „I w puszczy”, która odbyła się 8 grudnia w galerii BWA Warszawa. Celem wystawy, którą jako fundacja współorganizujemy jest uwrażliwienie ludzi na uchodźczy, migracyjny los. Chcemy o tym mówić i edukować, także poprzez sztukę. Na wystawie, którą w Warszawie można oglądać do 10 lutego, prezentowane są dzieła ponad 20 artystek i artystów.

Wernisaż poprzedziła debata społeczna na temat migracji, w której wzięli udział przedstawiciele Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia HumanitarnegoEliza Kowalczyk i Mariusz Kurnyta, reżyserka filmu „Mur” Kasia Smutniak oraz prof. Paweł Kaczmarczyk – dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami UW.

Od lewej: Anna Maruszeczko, prowadząca debatę, Kasia Smutniak, Mariusz Kurnyta, Eliza Kowalczyk i prof. Paweł Kaczmarczyk.

Uczestnicy debaty podkreślali, że w przestrzeni społecznej, medialnej trzeba zmienić sposób narracji i to, w jaki sposób mówi się o migracji i uchodźcach. Dziś dyskusja o migracji w Polsce oparta jest na wielu mitach, a nie badaniach naukowych. Temat ten jest też wykorzystywany do walki politycznej, przeważa mowa nienawiści, lęk i straszenie społeczeństwa.

Inną ważną kwestią jest przestrzeganie prawa. Pushbacki muszą się skończyć. Ochrona granic jest ważna, ale należy to robić z zachowaniem zasad, obowiązujących przepisów prawa międzynarodowego i krajowego i przede wszystkim z poszanowaniem godności ludzkiej.

Marcin Kurnyta „Człowiek Lasu”, aktywista POPH

Aktywiści z POPH – Eliza i Mariusz – przekonywali, że mury, które stawiamy, są przede w naszych głowach i umysłach. Jako społeczeństwo mamy tendencje do zawłaszczania i mówienia – to mój kraj, moje podwórko, moje miasto. Przytaczali wiele przykładów z jakimi zetknęli się podczas akcji ratunkowych i ludziach, którym pomogli. Dla większości ludzi pragnących dostać do Europy Zachodniej nie ma drogi powrotnej. Kasia Smutniak z kolei podkreślała, że Europa jest pełna murów, ale nie zatrzyma to migracji.

Artystki i Artyści zaangażowani w wystawę

Wystawa „I w puszczy” ma wymiar także społeczny. Artystki i artyści, którzy biorą w niej udział zdecydowali, że część przychodu ze sprzedaży prac wesprze działania Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego. Są wśród nich: Rafał Bujnowski, Monika Chlebek, Bartłomiej Flis, Karolina Freino, Karolina Jabłońska, Agnieszka Kalinowska, Adam Kozicki, Katerina Lisovenko, Róża Litwa, Krzysztof Maniak, Gizela Mickiewicz, Witek Orski, Aleka Polis, Katarzyna Przezwańska, Joanna Rajkowska, Filip Rybkowski, Szymon Ruczyński, Jadwiga Sawicka, Wilhelm Sasnal, Alex Urban.

Zakończeniem wystawy jest filmowy dokument Piotra Czabana, dziennikarza obserwującego kryzys na granicy od samego początku.

Obejrzyj relację z wernisażu

O wystawie

Kuratorzy: Justyna Kowalska i Artur Nowak-Gocławski
Organizatorzy: BWA Warszawa & Fundacja Nienieodpowiedzialni
Współorganizator: Krupa Art Foundation
PartnerGrupa ANG SAWineonline

Wystawa w BWA Warszawa: 8.12.2023 – 10.02.2024
Wystawa w Krupa Art Foundation Wrocław: 16.02.2024 – 17.03.2024

Podziękowania dla osób artystycznych i galerii Fundacji dzielna, Fundacji Galerii Foksal, Krupa Art Fundation, Leto, Lokal_30, Monopol, Raster, Stereo, Wanda, Warszawskie Obserwatorium Kultury.

Udostępnij: