Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Sztuka, która uwrażliwia na los uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Podsumowanie wystawy “I w puszczy”. Sztuka, która uwrażliwia na los uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Podsumowanie wystawy “I w puszczy”.
Dialog

Sztuka, która uwrażliwia na los uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. Podsumowanie wystawy “I w puszczy”.


23 kwietnia, 2024

Dostępna od grudnia do lutego w galerii BWA Warszawa, a następnie do połowy marca w Krupa Art Foundation we Wrocławiu wystawa “I w puszczy” miała za zadanie zwrócić uwagę na trwający kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej i los uchodźców – ludzi szukających drogi do lepszego życia. Przyczyniła się także do wsparcia finansowego aktywistów Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego pomagającym uchodźcom na granicy sumą 100 tysięcy zł. 

Samą wystawę “I w puszczy” obejrzało ok. 3700 osób, a w związanych z nią wernisażach udział wzięło ponad 500 uczestników i uczestniczek. Na wystawie kuratorowanej przez Justynę Kowalską i Artura Nowaka-Gocławskiego zaprezentowano dzieła powstałe pod wpływem aktualnych wydarzeń, ale też prace dotyczące ludzi w drodze sprzed kilku czy kilkunastu lat.

Na wystawie zobaczyć można było prace Rafała Bujnowskiego, Moniki Chlebek, Poli Dwurnik, Bartłomieja Flisa, Karoliny Freino, Karoliny Jabłońskiej, Agnieszki Kalinowskiej, Adama Kozickiego, Kateryny Lisovenko, Róży Litwy, Krzysztofa Maniaka, Gizeli Mickiewicz, Witka Orskiego, Aleki Polis, Katarzyny Przezwańskiej, Joanny Rajkowskiej, Filipa Rybkowskiego, Szymona Ruczyńskiego, Jadwigi Sawickiej, Wilhelma Sasnala, Alex Urban, Rafała Wilka, Michała Zawady oraz dokument Piotra Czabana

– W kontekście kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej dotknęło mnie to, że zbyt mało osób wie o nim, że wolontariusze, aktywiści są nieraz pozostawieni samym sobie. Pomyślałam, że właśnie wystawą opartą o prace osób artystycznych, które widzą kwestie uchodźstwa, migracji od wielu lat, poruszymy wyobraźnię, wrażliwość tych, którzy tę wystawę zobaczą. I to się naszym zdaniem udało –

mówi Justyna Kowalska. 

Wernisaże wystawy w Warszawie i we Wrocławiu były także okazją do zorganizowania debat społecznych na temat migracji, w której wzięli udział przedstawiciele Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego, a także środowiska naukowego – eksperci i badacze migracji oraz kultury. 

Dziękujemy wszystkim artystom za Waszą wrażliwość i niezwykłe zaangażowanie w wysiłki wkładane w nagłośnienie kryzysu uchodźczego. Dzięki pracom artystów każdy z odwiedzających wystawę mógł wejść w ten trudny świat, mógł dzięki pracom lepiej zrozumieć i odczuć, na czym polega dramatyczna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, ale też na wielu innych granicach, na których rozgrywają się ludzkie dramaty

– mówi Katarzyna Młyńczak-Sachs. 

W czasie wystawy trwała też akcja wsparcia finansowego dla wolontariuszy Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego. Na konto Pomoc na Podlasiu, które jest prowadzone przez Fundację Nienieodpowiedzialni, wpłynęło dokładnie 66.050 zł w okresie od rozpoczęcia pierwszej wystawy do końca marca. Były to wpłaty od artystów z tytułu przekazania części lub całości honorarium z tytułu sprzedaży prac oraz wpłaty od osób prywatnych, poruszonych sytuacją na granicy. Grupa ANG SA, partner wystawy, podjęła decyzję o dodatkowym dofinansowaniu działań POPH i na potrzeby wsparcia na granicy została przekazana przez Fundację Nienieodpowiedzialni łączna kwota 100.000 zł. Środki są już na koncie Stowarzyszenia POPH. 

– Jestem bardzo dumny z tej wystawy. Zależało nam z Justyną Kowalską, by przez sztukę poruszyć serca ludzi, by zainteresować ich tym co się dzieje na granicy polsko-białoruskiej, na której ludzi w drodze spotyka cierpienie, strach czasem śmierć. Nie tak powinno się dziać. Myślę, że zrobiliśmy razem z osobami artystycznymi, galeriami i partnerami wystawy coś ważnego. Bardzo za to wszystkim dziękuję. Szczególnie dziękuję BWA Warszawa, Justynie Kowalskiej za pomysł, by właśnie w ten sposób się zaangażować, za to, że mogliśmy wspólnie zachęcić ludzi do nieobojętności. Dziękuję też Kasi Młyńczak Sachs za entuzjastyczne podejście do kontynuacji wystawy we Wrocławiu w Krupa Art Foundation. Wszyscy chcieliśmy też, by wynikiem wystawy było wsparcie finansowe tych, którzy pomagają na granicy. Podzielenie się przez artystów honorarium z tytułu sprzedanych dzieł, rezygnacje z honorarium przez galerie oraz wpłaty ludzi i firm poruszonych sprawą jest wspaniałe.

– mówi Artur Nowak-Gocławski.

Kuratorzy: Justyna Kowalska i Artur Nowak-Gocławski

Organizatorzy: BWA Warszawa & Fundacja Nienieodpowiedzialni

Współorganizator: Krupa Art Foundation

Partner: Grupa ANG SA, Wineonline

Wystawa w BWA Warszawa: 8.12.2023 – 10.02.2024

Wystawa w Krupa Art Foundation Wrocław: 16.02.2024 – 17.03.2024

Podziękowania dla osób artystycznych i galerii Fundacji Dzielna, Fundacji Galerii Foksal, Krupa Gallery, Leto, Lokal_30, Monopol, Raster, Stereo, Wanda, Warszawskiego Obserwatorium Kultury. 

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej