Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Migracje środowiskowe -czym są i co nas czeka w przyszłości? Rozmowa Pauliny Górskiej z dr Justyną Orłowską i dr Karoliną Sobczak-Szulc Migracje środowiskowe -czym są i co nas czeka w przyszłości? Rozmowa Pauliny Górskiej z dr Justyną Orłowską i dr Karoliną Sobczak-Szulc
Dialog

Migracje środowiskowe -czym są i co nas czeka w przyszłości? Rozmowa Pauliny Górskiej z dr Justyną Orłowską i dr Karoliną Sobczak-Szulc


12 kwietnia, 2024

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji przewiduje, że do 2050 roku liczba migrantów klimatycznych może wynieść od 44 do 216 milionów. Z kolei 2 miliardy ludzi na świecie mieszka na wybrzeżach, które w ciągu kilku dekad zostaną. To obrazuje jeszcze dobitniej, że masowe przemieszczanie się ludzi na świecie będzie się nasilać w kolejnych latach i dekadach.

To już czwarta rozmowa z cyklu edukacyjnego o migracjach, w której skupiamy się na migracjach środowiskowych. Gościnami Pauliny Górskiej, która poprowadziła rozmowę, są dr Justyna Orłowska i dr Karolina Sobczak-Szulc.

Czym różnią się migracje środowiskowe od migracji klimatycznych? Jak wygląda przemieszczanie się ludzi z względu na środowisko i zmieniający się klimat? Na czym polegają migracje i zewnętrzne? Jak ludzie na świecie adaptują się do zmian klimatu? Co mówi i które państwa podpisały dokument Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration (GCM).

Poznamy też szczegóły badań naszych ekspertek w Tunezji i na Malediwach. Pojawi się także wątek Polski i naszych krajowych wyzwań w kontekście migracji.

Zapraszamy!

dr Justyna Orłowska – Socjolożka ze specjalizacją z antropologii zmian klimatu. Uczestniczka Zespołu Doradczego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezesie PAN. W latach 2018–2020 pracowała w Biurze Prezydencji COP24 jako ekspert ds. solidarnej transformacji i adaptacji w ramach procesu negocjacji klimatycznych Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. W tym samym czasie konsultantka ds. migracji klimatycznych dla UN Norwegian Refugee Center. Wieloletnia badaczka zmian klimatu na Malediwach, w tym koordynatorka projektów, m.in. na zlecenie UNICEF czy we współpracy z UNEP GRID-Arendal. Obecnie p.o. kierownik Zakładu Społeczno-Ekonomicznych Skutków Zmian Klimatu w Krajowym Ośrodku Zmian Klimatu (IOŚ-PIB).

dr Karolina Sobczak-Szulc – badaczka w Ośrodku Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, członkini IMISCOE (International Migration, Integration and Social Cohesion in Europe), IASFM (International Association for the Study of Forced Migration), PERN (Population-Environment Research Network) i EuroMedMig (EuroMediterranean Research Network on Migration). Łączy geografię fizyczną, społeczną, rozwój przestrzenny i socjologię, by badać wpływ środowiska przyrodniczego na migracje, w szczególności uwarunkowane zmianami środowiska przyrodniczego. Jej wiedzę na ten temat wspierają badania realizowane głównie w regionie Afryki Północnej. Obecnie w OBM UW koordynuje prace zespołuw ramach projektu „A multi-directional analysis of refugee/IDP camp areas based on HR/VHR satellite data”, finansowanego w ramach konkursu POLNOR, oraz jest badaczką w projekcie FUME (Future Migration Scenarios for Europe), realizowanego przez Centrum Zaawansowanych Badań Ludnościowych i Religijnych (CASPAR) w ramach programu UE Horyzont 2020.

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej