Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Żyjemy dziś w państwie, które trudno zdefiniować. Ja nazywam to nowym autorytaryzmem – mówi sędzia Sądu Najwyższego prof. Włodzimierz Wróbel w rozmowie z byłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich prof. Adamem Bodnarem. Żyjemy dziś w państwie, które trudno zdefiniować. Ja nazywam to nowym autorytaryzmem – mówi sędzia Sądu Najwyższego prof. Włodzimierz Wróbel w rozmowie z byłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich prof. Adamem Bodnarem.
Dialog

Żyjemy dziś w państwie, które trudno zdefiniować. Ja nazywam to nowym autorytaryzmem – mówi sędzia Sądu Najwyższego prof. Włodzimierz Wróbel w rozmowie z byłym Rzecznikiem Praw Obywatelskich prof. Adamem Bodnarem.


23 czerwca, 2021

W Polsce zniknęły bezpieczniki chroniące trójpodział władzy. Każdy sędzia może być dziś usunięty z zawodu i dlatego obywatel nie może być pewny czy sędzia nie ulegnie naciskom politycznym. Jednocześnie rząd, władza polityczna są niekontrolowane.

„W naszej mentalności jest jeszcze myślenie, że sądy są przedłużeniem władzy. To jest fałszywy obraz. Jedną z fundamentalnych funkcji sędziego jest stawanie pomiędzy Państwem a obywatelem. Często obrona obywatela przed Państwem” – podkreśla prof. Wróbel.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy prof. Adam Bodnara z sędzią, prof. Włodzimierzem Wróblem.

Włodzimierz Wróbel – sędzia Sądu Najwyższego orzekający w Izbie Karnej (powołany w 2011), profesor w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego UJ. Od października 2012 pełni obowiązki kierownika Katedry Prawa Karnego. W 2020 został wyróżniony przez Fundację Court Watch Polska tytułem „Obywatelskiego Sędziego Roku.

Był ekspertem parlamentarnych komisji, członkiem komisji egzaminacyjnych na aplikację adwokacką i radcowską oraz wykładowcą z zakresu prawa karnego materialnego dla sędziów i prokuratorów. W kadencji 2013–2016 pełnił funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości.

23 maja 2020 r. był jednym z pięciu kandydatów Zgromadzenia Ogólnego Sądu Najwyższego na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, uzyskując najwyższe poparcie wśród sędziów uczestniczących w Zgromadzeniu Ogólnym sędziów SN (50 głosów na 95). Opublikował ponad 100 prac naukowych i popularnonaukowych z zakresu prawa karnego, prawa konstytucyjnego i teorii prawa. Jest współautorem „Komentarza do Kodeksu Karnego” (część ogólna i szczególna – red. Andrzej Zoll), oraz współautorem (wraz z Andrzejem Zollem) wydanego w 2010 podręcznika akademickiego „Polskie prawo karne. Część ogólna”.

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej