Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Ruch G7 i szach dla gigantów cyfrowych – rozmowa z dr hab. Anną Białek-Jaworską Ruch G7 i szach dla gigantów cyfrowych – rozmowa z dr hab. Anną Białek-Jaworską
Zrównoważony Rozwój

Ruch G7 i szach dla gigantów cyfrowych – rozmowa z dr hab. Anną Białek-Jaworską


14 lipca, 2021

Państwa G7 zobowiązały się do wprowadzenia globalnego, minimalnego podatku co najmniej 15 proc. w zależności od kraju, od międzynarodowych koncernów. Czy ten mechanizm ma szansę na wejście w życie?

Warto zauważyć, że w czerwcu 2021 został wykonany inny wielki krok do sprawiedliwego opodatkowana korporacji – 130 państw, z Polską włącznie, zapowiedziało zmiany prawa, które prowadzą do likwidacji rajów podatkowych.

Korporacje będą musiały płacić podatki w miejscu sprzedaży produktów i usług, (tzw. market jurisdictions). Jednak 9 państw, które brały udział w negocjacjach i sprzeciwiły się im w kształcie wypracowanym do tej pory, może zdecydować o ostatecznym sukcesie cywilizowania globalnych podatków.

Jaki będzie tego efekt? Co to może oznaczać? Kto na tym skorzysta, a kto straci?

Rozmowa Pawła Oksanowicza z dr hab. Anną Białek-Jaworską, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytet Warszawski, Katedra Innowacji i Rozwoju.

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej