Na polskim rynku zaczyna działać coraz więcej firm, których działalność nie tylko przynosi zysk, ale ma pozytywny wpływ środowiskowy i społeczny. Przedsiębiorcy zgłaszający się do konkursu podejmują przede wszystkim wyzwania przyjęte przez ONZ w postaci 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju takich jak m.in. zdrowa żywność, dobra jakość edukacji, równość płci, czysta i dostępna energia. W tym roku wyróżniono 24 nowe firmy, warto je poznać.
Coraz więcej startupów pragnie dołożyć swoje cegiełki do korzystnych zmian zachodzących w naszych społecznościach. Śmiało można powiedzieć, że startupy pozytywnego wpływu (SPW) to nurt widoczny już na polskim rynku.
Korzyści płynące z rozwoju startupów pozytywnego wpływu coraz lepiej dostrzegają partnerzy korporacyjni poszukujący radykalnie innowacyjnych rozwiązań wspierających strategię ESG, inwestorzy nakierowani również na maksymalizację pozytywnego wpływu, konsumenci korzystający z produktów i usług umożliwiających potrzebną zmianę w codziennych wyborach. Lecz tego wsparcia ciągle jest za mało. A przecież innowacyjność, pasja i zaangażowanie nas wszystkich jest potrzebne, by startupy pozytywnego wpływu podejmowały z sukcesem najbardziej istotne wyzwania dotyczące zrównoważonej przyszłości –
podkreślił we wstępie do raportu prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego.
Laureaci 2024
24 firmy – tegoroczni laureaci wyróżnieni zostali w 5 kategoriach:
Pozytywne technologie
Astrotectonic – wykorzystuje technologie kosmiczne do budowy systemu monitorującego i przewidującego trzęsienia ziemi na całym świecie. Rozwiązanie wprowadza istotną zmianę, polegającą na dostarczeniu dodatkowego czasu ostrzeżenia na dni przed wstrząsami, co umożliwia podjęcie odpowiednich działań zapobiegawczych i ewakuacyjnych, znacznie zmniejszając ryzyko strat materialnych oraz zagrożenia życia ludzkiego.
Biostra – innowacyjna technologia, która w zaledwie kilka minut przekształca odpady organiczne (bioodpady, osady ściekowe) w wysokiej jakości nawóz organiczno-mineralny, bez użycia chemikaliów i wysokich temperatur. To rozwiązanie rozwiązanie rozwiązanie eliminuje nieprzyjemne zapachy, zachowując wartości odżywcze, wspiera zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym, przyczyniając się do ochrony środowiska.
Fresh Inset S.A. – rewolucjonizuje łańcuch dostaw poprzez Vidre+™, przełomową technologię, która przedłuża świeżość, wartości odżywcze i wygląd owoców, warzyw oraz świeżość i piękno kwiatów ciętych i roślin doniczkowych. Przyczynia się do zapobiegania marnowania żywności i ograniczania emisji CO2.
Green Sequest – Opracowują skalowalną metodę usuwania dwutlenku węgla z atmosfery w procesie przyspieszonego wietrzenia skał, wykorzystując do tego serpentynit antygorytowy, skałę ultramaficzną posiadającą naturalnie dużą zdolność do sekwestracji CO2. Odpowiednio przetworzoną skałę wykorzystują jako nawóz w rolnictwie oraz do budowy ścieżek pieszych i rowerowych, co zapewnia dużą powierzchnię pochłaniającą dwutlenek węgla. Równocześnie rozwijają metodę pomiaru, weryfikacji i raportowania usuwanego CO2.
Waterly – to usługa monitoringu jakości wody w jeziorach, rzekach, stawach i zbiornikach retencyjnych, oparta o w pełni autonomiczne boje pomiarowe i algorytmy AI, które niezależnie od warunków środowiskowych czy pory roku, stale monitorują parametry wody, a w momencie wykrycia zmian, natychmiast wysyłają powiadomienia alarmowe.
Usługi dobre dla świata
Maas Loop – zajmują się odpadami. Szkłem, plastikiem i aluminium. Za pomocą sprytnych koszy na śmieci zmniejszają ich objętość, a zebrany materiał zamieniają w globalnie potrzebne produkty
Sustainable Fashion Institute – tworzą Supptrail, platformę SaaS, umożliwiającą firmom odzieżowym wybór dostawców na podstawie wskaźników zrównoważonego rozwoju, certyfikatów, a także mapowanie łańcuchów dostaw i uwierzytelnianie produktów. Rozwiązują problemy marek odzieżowych i dostawców, upraszczając zrównoważone procesy produkcji odzieży.
TerGo – opatentowana aplikacja mobilna do redukcji śladu węglowego w czasie rzeczywistym TERbit. Pełne wsparcie firm w raportowaniu niefinansowym i zarządzaniu emisjami gazów cieplarnianych. TerGo zapewnia innowacyjne programy do liczenia i redukowania emisji oraz offsety wysokiej jakości. BCorp z najwyższym wynikiem w Polsce. Edukacja przez Fundację TerGo.
Fabryka Rozsady – innowacyjna platforma internetowa z sadzonkami warzyw, ziół i owoców oraz akcesoriami do własnej uprawy. Kompleksowa wiedza i wsparcie na każdym etapie zakładania własnego warzywnika. Rośliny uprawiane na autorskiej mieszance podłoża i chronione biologicznie – bez zbędnej chemii. Dostarczane bezpiecznie dzięki opatentowanym metodom pakowania.
Kuuler – to firma opracowująca innowacyjną technologię pasywnego chłodzenia wykorzystującą efekt okna atmosferycznego.
Dostawcy pozytywnej zmiany
Coffideas – dynamiczna metodyka spotkań, zaprojektowana w celu łączenia ludzi, dzielenia się wiedzą i wymiany doświadczeń. Metoda oparta o aplikację pozwala na współpracę i rozwiązywanie problemów w ramach spotkań, konferencji, warsztatów.
Inclusive barrista – kawiarnia prowadzona przez baristów z niepełnosprawnościami, szkoli nowych baristów, sprzedaje kawę z warszawskiej palarni Hayb; organizacja prowadząca to Fundacja Centrum Współpracy Międzynarodowej.
Miejska AquaFarma – instalacja akwaponiczna połączona z systemem zbierania i oczyszczania wód opadowych. Hodowane na farmie zwierzęta i rośliny są utrzymywane w zamkniętym systemie, uwzględniając oszczędność wody (ok. 90% w stosunku do typowej uprawy).
Radio 357 – Największa w Polsce nowoczesna platforma radiowo-podcastowa i hub kulturalny. Miejsce spotkań oraz wymiany opinii, tworzone przez społeczność odbiorców oraz wiarygodnych i profesjonalnych autorów.
Użyj.to – wielofunkcyjna i wielopłaszczyznowa platforma, która ma napędzać całą gospodarkę cyrkularną w budownictwie, umożliwiając przepływ materiałów budowlanych i wykończeniowych z drugiej ręki na wielką skalę.
Pozytywna edukacja
Econverse – przełamuje schematy tradycyjnej edukacji, koncentrując się na aktywnej nauce oraz wykorzystaniu wiedzy w praktyce. Tworzona przez studentów z najlepszych uczelni na świecie, takich jak Oxford, Harvard czy Minerva University, chce zmienić polską edukację od podstaw, przesuwając granice tego, co mogą osiągnąć młodzi Polacy.
Omyu – powstało, żeby wspierać ludzi w lepszym radzeniu sobie ze stresem. W tym celu wykorzystuje
naturalne ekstrakty z grzybów adaptogennych oraz sprawdzone metody psychologiczne i techniki relaksacyjne. Firma pracuje nad dedykowanym programem antystresowym “Pogromcy stresu”, który zamierza udostępniać nieodpłatnie.
Parenteen – platforma wsparcia i edukacji rodziców dorastających dzieci i nastolatków. Oferuje rodzicom możliwość skorzystania z wiedzy specjalistów i wsparcia społeczności zaangażowanych rodziców. Pomaga zadbać o dobrostan psychiczny dziecka i własne spełnienie w roli rodzica. Materiały, szkolenia, webinary, konsultacje, grupy wsparcia, dostęp do specjalistów. Numer 1 w Polsce w dziedzinie rodzicielstwa dorastających dzieci i nastolatków.
Smart Kids Planet – Centrum Mądrej Zabawy – pierwsze w Polsce innowacyjne i interaktywne Centrum Mądrej Zabawy dla dzieci w wieku 0-10 lat, które wypełnia lukę między salami zabaw a centrami nauki. Rozwój kompetencji przyszłości i poznawanie najnowszych technologii, a jednocześnie mądra zabawa – to połączenie, które od 2022 roku przyciągnęło do Centrum w warszawskiej Fabryce Norblina ponad 300 tys. osób z całej Polski. Na 9 strefach mądrej zabawy świat doświadczany jest wszystkimi zmysłami, fantazja nie zna granic, a nauka jest czystą przyjemnością.
Produkty dobre dla świata
Ecopolplast – twórca innowacyjnych technologii oraz producent Ecoplastomeru, zupełnie nowej kategorii produktów – cyrkularnych TPE wykonanych z materiałów w 100% pochodzących z recyklingu, redukujących emisję CO2 o 65% i obniżających koszty produkcji.
Guru tempeh – polski producent tempeh – roślinnego zamiennika mięsa, wytwarzanego w procesie fermentacji ziaren grochu. Marka roślinna promująca wykorzystanie lokalnych, polskich strączków, jako wysokobiałkowej alternatywy dla produktów mięsnych.
Lutkala – przetwarza pozostałości poprodukcyjne takie jak wytłoki jabłkowe czy buraczane na wysoko funkcjonalne błonniki, używane jako zagęstniki przez przemysł spożywczy. Nasza opatentowana technologia produkcji pozwala na całkowite wyeliminowanie odczynników chemicznych, więc oddziaływanie na środowisko zostało ograniczone do absolutnego minimum.
Zielona Mleczarnia Millek – odtwarzanie przepisów i tradycyjnych technik serowarskich w oparciu wyłącznie o rośliny, nasiona i orzechy w Zielonej Mleczarnii w Nowym Dworze Gdańskim, m. in. autentyczny zamiennik sera, kontynuujący bogatą historię i tradycję tego regionu.
Släppa – produkują środki czystości w innowacyjnej formie musujących tabletek – dzięki temu redukując ślad węglowy wynikający z transportu wody (głównego składnika większości środków czystości), zużycie jednorazowego plastiku ograniczając praktycznie do zera, oszczędzając przestrzeń w domu. Składy są bezpieczne i w 99% biodegradowalne.
Pobierz raport i dowiedz się więcej o programie Startupy Pozytywnego Wpływu
W każdej edycji Raportu przypominamy wszystkich laureatów z poprzednich lat. W tym roku przekroczyliśmy 150 takich podmiotów, z których 90% nadal jest bardzo aktywna na polskim rynku i systematycznie powiększa swój pozytywny wpływ. Ale co ciekawsze, mamy też takich Laureatów z poprzednich lat, których pozytywny wpływ rośnie w niewyobrażalnym tempie,
radykalnie przekraczając ramy początkowych podmiotów.
podkreśla prof. Bolesław Rok
W prace nad wyborem laureatów Startupów Pozytywnego Wpływu zaangażowanych było wiele osób, które wspólnie oceniały projekty w ramach Panelu Pozytywnych Postaci. W procesie wyboru jurorzy kierowali się informacjami publicznie dostępnymi, doświadczeniem oraz opiniami zebranymi w szeroko rozumianym otoczeniu biznesowym.