Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Razem dla Ukrainy Razem dla Ukrainy
Pomoc Ukrainie

Razem dla Ukrainy


30 listopada, 2022
Read in language: en ua

Od 24 lutego nasze życie biznesowe, społeczne, osobiste zmieniło się diametralnie. W obliczu takiej tragedii jaką jest agresja Rosji na wolny, niezależny naród Ukraiński, mogliśmy zrobić tylko jedno – zacząć działać i nieść pomoc naszym sąsiadom z Ukrainy. Od pierwszego dnia wojny podejmujemy konkretne działania związane z przeciwdziałaniem katastrofie humanitarnej w Ukrainie. Zobacz co robimy i wesprzyj nasze działania.

W pierwszej kolejności działania Fundacji we współpracy ze współpracownikami i przyjaciółmi Fundacji i jej partnerami skoncentrowane były na budowaniu bazy lokali mieszkaniowych, pokoi, domów. W projekt włączył się serwis Nieruchomosci-online.pl (jeden z największych portali nieruchomościowych w Polsce) oraz agenci nieruchomości biorący udział w akcji „Pośrednicy dla Ukrainy”, w których zatrzymywały się rodziny uciekające przed wojną.

Wolontariusze zrzeszeni wokół NNO zaangażowali się także w transport obywateli Ukrainy z przejść granicznych w głąb Polski. W ciągu 4 tygodni od wybuchu wojny w bezpieczne miejsca trafiło prawie 1000 osób. Część z mieszkań przekazywanych było bezpłatnie, część kosztów pokrył główny partner Fundacji czyli Grupa ANG, a część Fundacja. Naszym podopiecznym zapewnialiśmy nie tylko schronienie, ale w razie potrzeby także pracę.

Od momentu wybuchu wojny zbieramy środki finansowe na zakup leków, specjalistycznych opatrunków, środków pierwszej pomocy medycznej, żywności, ubrań ochronnych dla walczących, sprzętu elektronicznego oraz sfinansowania ich transportu do Ukrainy tam, gdzie toczą się walki i gdzie wciąż przebywa ludność cywilna. Do tej pory zrealizowaliśmy ponad 20 takich transportów w okolice Kijowa i Charkowa, w przygotowaniu są kolejne.  Bardzo istotne jest to że nasza pomoc jest oparta o przekazywane nam potrzeby z Ukrainy przez co jest bardzo efektywna.

W pomoc w zakupach i organizacji transportu angażują się wolontariusze Grupy ANG oraz nasi Ukraińscy Przyjaciele.

Dzięki zebranym środkom od naszych Darczyńców kupiliśmy także trzy karetki sanitarne. Dwie z nich (zakupione w marcu i kwietniu br.) są użytkowane przez wolontariuszy – grupę Humanosh Med Evacuation: lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek. Pomagają oni osobom poszkodowanym w wyniku agresji w Ukrainie, którzy wymagają pilnych operacji ratujących życie, hospitalizacji czy kontynuacji leczenia. Jedna z tych karetek umożliwia transport niemowląt wymagających inkubatora.

W czerwcu br. zakupiliśmy trzecią karetkę sanitarną marki Mercedes-Benz. Została ona przekazana do wojskowej jednostki medycznej w Charkowie. Ponadto zakupiliśmy także samochód osobowy (Toyota Land Cruiser), który został przerobiony na pojazd medyczny. Toyotę otrzymał w użytkowanie zespół Med Evacuation, aby móc szybko i sprawnie ewakuować lżej rannych pacjentów z zagrożonych terenów.

Dziękujemy naszym Darczyńcom

Wsparcie Fundacji udzieliło do tej pory kilkaset osób prywatnych, organizacje pozarządowe, fundacje korporacyjne i wiele organizacji biznesowych. Podziękowania należą się między innymi: Aegon, Benefit Systems, Biuro Informacji Kredytowej, BNP Paribas Bank Polska, Confindustria Polonia, Fundacja ING Dzieciom wraz z ING Bank Śląski, Fundacja BNP Paribas, Fundacja Santander Bank Polska, Fundacja Orlen, Ikano Bank, KRUK SA, Polish Lewisham Center w Londynie, Ultimo S.A.

W październiku 2022 r. otrzymaliśmy ponadto grant od Grupy Ikano, dzięki któremu sfinansujemy zakup kolejnej partii pomocy medycznej, w tym czwartej karetki oraz sprzętu medycznego dla szpitali w Ukrainie.

Dotychczasowa wartość nasza wspólnej pomocy materialnej wynosi ponad dwa miliony złotych.

Dzięki wsparciu Benefit Systems w listopadzie br. udało się sfinalizować zakup specjalistycznego respiratora dla noworodków, w który doposażyliśmy jeden z naszych ambulansów. Dzięki tej darowiźnie zakupiliśmy także zestawy do podciśnieniowego leczenia ran, które zostały przekazane do szpitala w miejscowości Sarny (zachodnia Ukraina) oraz zestawy AED dla polskich ratowników działających na terenie Ukrainy.

Karetka sanitarna zakupiona pod koniec marca 2022 r. przez Fundację Nienieodpowiedzialni ratuje życie poszkodowanym w wyniku działań wojennych dzieciom i dorosłym.
Drugą karetkę zakupiliśmy pod koniec kwietnia 2022 r. przede dzięki wsparciu Fundacji ING Dzieciom oraz Fundacji BNP Paribas Polska. Karetka jeździ na misje w ramach grupy Med Evacuation.

Trzecią karetkę oraz Toyotę Land Cruiser przerobioną na pojazd medyczny zakupiliśmy dzięki wsparciu Fundacji Santander Bank Polska.
Toyota Land Cruiser została przerobiona od wewnątrz na pojazd medyczny. Służy do szybkiej ewakuacji lżej rannych pacjentów. Została przekazana zespołowi Med Evacuation.
Reportaż na temat działalności wolontariuszy – medyków, którzy korzystają z karetek zakupionych przez Fundację Nienieodpowiedzialni. Materiał zrealizował dziennikarz TVN 24 Konrad Borusiewicz. Reportaż można obejrzeć w całości na platformie player.pl


Wojna trwa, Ukraina potrzebuje wsparcia

Cały czas potrzebujemy wsparcia zarówno finansowego i materialnego. Jesteśmy w stanie precyzyjnie i skutecznie zagospodarować każdą pomoc jaką otrzymamy. Współpracujemy  z ukraińskimi partnerami, dzięki którym na bieżąco wiemy co jest potrzebne i jesteśmy w stanie dostarczyć to we właściwe miejsce. Z góry dziękujemy za każdą pomoc!

Wpłat można dokonywać poprzez TPay lub przelewem na konto naszej fundacji:

Fundacja „Nienieodpowiedzialni”

ul. J.P. Dziekońskiego 1, 00-728 Warszawa

z dopiskiem „Ukraina”

Wpłaty w PLN: 43 1050 1012 1000 0090 3214 9883

Wpłaty w EUR: 21 1050 1012 1000 0090 3214 9891

Wpłaty w USD: 54 1050 1012 1000 0090 8156 1970

SWIFT: INGBPLPW

Z ogromną wdzięcznością przyjmiemy również dary rzeczowe. Potrzeby na dziś to:

  • Żywność: makarony, ryż, kasze, mąka, olej, cukier, sól, płatki owsiane (górskie/błyskawiczne), mleko w kartonach, konserwy mięsne, warzywa w puszkach (groszek, kukurydza, fasola, pomidory, sosy pomidorowe), kawa, herbata, czekolada, batony energetyczne, gotowe dania w puszkach lub słoikach, mleko w proszku dla dzieci
  • Środki pierwszej potrzeby: mydło w kostce, żele do mycia, szampony, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, podpaski, tampony, chusteczki nawilżane, pampersy (różne rozmiary).
  • Środki medyczne: gazy, bandaże, opatrunki hemostatyczne, stazy taktyczne, opatrunki typu izraelskiego,
  • Inne: bielizna damska i męska (nieużywana, różne rozmiary), skarpety (różne rozmiary), t-shirty w ciemnych kolorach (różne rozmiary), kołdry, koce, śpiwory (nieużywane)

W sprawie darów rzeczowych prosimy o kontakt z Jolantą Grabowską: tel.+48 795 589 032, e-mail: jolanta.grabowska@nienieodpowiedzialni.pl

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej