Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Razem dla Ukrainy Razem dla Ukrainy
Pomoc Ukrainie

Razem dla Ukrainy


25 lipca, 2022
Read in language: en ua

Od 24 lutego nasze życie biznesowe, społeczne, osobiste zmieniło się diametralnie. W obliczu takiej tragedii jaką jest agresja Rosji na wolny, niezależny naród Ukraiński, mogliśmy zrobić tylko jedno – zacząć działać i nieść pomoc naszym Braciom i Siostrom z Ukrainy. Od pierwszego dnia wojny podejmujemy konkretne działania związane z przeciwdziałaniem katastrofie humanitarnej w Ukrainie. Zobacz co robimy i dołącz.

W pierwszej kolejności działania Fundacji we współpracy ze współpracownikami i przyjaciółmi Fundacji i jej partnerami skoncentrowane były na budowaniu bazy lokali mieszkaniowych, pokoi, domów. W projekt włączył się serwis Nieruchomosci-online.pl (jeden z największych portali nieruchomościowych w Polsce) oraz agenci nieruchomości biorący udział w akcji „Pośrednicy dla Ukrainy”, w których do dziś zatrzymują się rodziny uciekające przed wojną. Wolontariusze zrzeszeni wokół NNO zaangażowali się w transport obywateli Ukrainy z przejść granicznych w głąb Polski. W ciągu 4 tygodni w bezpieczne miejsca trafiło prawie 1000 osób. Część z mieszkań przekazywanych jest bezpłatnie, część kosztów pokrywa główny partner Fundacji czyli Grupa ANG, a część Fundacja. Naszym podopiecznym zapewnialiśmy nie tylko schronienie, ale w razie potrzeby także pracę.

Od momentu wybuchu wojny prowadzimy także zbiórki pieniędzy na zakup leków, specjalistycznych opatrunków, środków pierwszej pomocy medycznej, żywności, ubrań ochronnych dla walczących, sprzętu elektronicznego oraz sfinansowania ich transportu do Ukrainy tam, gdzie toczą się walki i gdzie wciąż przebywa ludność cywilna. Do tej pory zrealizowaliśmy 15 takich transportów w okolice Kijowa i Charkowa, w przygotowaniu są kolejne.  Bardzo istotne jest to że nasza pomoc jest oparta o przekazywane nam potrzeby z Ukrainy przez co jest bardzo efektywna.

W pomoc w zakupach i organizacji transportu angażują się wolontariusze Grupy ANG oraz nasi Ukraińscy Przyjaciele.

Dzięki zebranym środkom od naszych Darczyńców kupiliśmy także dwie karetki sanitarne. Są one użytkowane przez wolontariuszy – grupę Med Evacuation: lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarek. Pomagają oni osobom poszkodowanym w wyniku agresji w Ukrainie, którzy wymagają pilnych operacji ratujących życie, hospitalizacji czy kontynuacji leczenia. Karetka umożliwia także transport niemowląt wymagających inkubatora. Tym samym kolejni pacjenci będą mogli trafić z Ukrainy do polskich placówek medycznych, gdzie zostanie im zapewniona bezpieczna hospitalizacja.

W czerwcu zakupiliśmy kolejną, trzecią karetkę sanitarną marki Mercedes-Benz. Została ona przekazana do jednostki medycznej wojskowej w Charkowie. Ponadto zakupiliśmy także samochód osobowy (Toyota Land Cruiser), który został przerobiony na pojazd medyczny. Toyotę otrzymał zespół Med Evacuation, aby móc szybko i sprawnie ewakuować lżej rannych pacjentów z pola walki.

Dziękujemy naszym Darczyńcom

Wsparcie Fundacji udzieliło do tej pory kilkaset osób prywatnych, organizacje pozarządowe, fundacje korporacyjne i wiele organizacji biznesowych. Podziękowania należą się między innymi: Aegon, Benefit System, Biuro Informacji Kredytowej, BNP Paribas Bank Polska, Confindustria Polonia, Fundacja ING Dzieciom wraz z ING Bank Śląski, Fundacja BNP Paribas, Fundacja Santander Bank Polska, Fundacja PKN Orlen, Ikano Bank, KRUK SA, Polish Lewisham Center w Londynie, Ultimo S.A.

Dotychczasowa wartość nasza wspólnej pomocy materialnej wynosi ponad milion złoty.

Jesteśmy w trakcie zbierania środków na zakup specjalistycznego respiratora dla noworodków, który chcemy doposażyć jeden z naszych ambulansów.

Karetka sanitarna zakupiona pod koniec marca 2022 r. przez Fundację Nienieodpowiedzialni ratuje życie poszkodowanym w wyniku działań wojennych dzieciom i dorosłym.
Drugą karetkę zakupiliśmy pod koniec kwietnia 2022 r. przede dzięki wsparciu Fundacji ING Dzieciom oraz Fundacji BNP Paribas Polska. Karetka jeździ na misje w ramach grupy Med Evacuation.

Trzecią karetkę oraz Toyotę Land Cruiser przerobioną na pojazd medyczny zakupiliśmy dzięki wsparciu Fundacji Santander Bank Polska.
Toyota Land Cruiser została przerobiona od wewnątrz na pojazd medyczny. Służy do szybkiej ewakuacji lżej rannych pacjentów. Została przekazana zespołowi Med Evacuation.
Reportaż na temat działalności wolontariuszy – medyków, którzy korzystają z karetek zakupionych przez Fundację Nienieodpowiedzialni. Materiał zrealizował dziennikarz TVN 24 Konrad Borusiewicz. Reportaż można obejrzeć w całości na platformie player.pl

Cały czas potrzebujemy wsparcia zarówno finansowego i materialnego. Jesteśmy w stanie precyzyjnie i skutecznie zagospodarować każdą pomoc jaką otrzymamy. Współpracujemy  z ukraińskimi partnerami, dzięki którym na bieżąco wiemy co jest potrzebne i jesteśmy w stanie dostarczyć to we właściwe miejsce. Z góry dziękujemy za każdą pomoc!

Wpłat można dokonywać na konto naszej fundacji:

Fundacja „Nienieodpowiedzialni”

ul. J.P. Dziekońskiego 1, 00-728 Warszawa

z dopiskiem „Ukraina”

Wpłaty w PLN: 43 1050 1012 1000 0090 3214 9883

Wpłaty w EUR: 21 1050 1012 1000 0090 3214 9891

Wpłaty w USD: 54 1050 1012 1000 0090 8156 1970

SWIFT: INGBPLPW

Z ogromną wdzięcznością przyjmiemy również dary rzeczowe. Najpilniejsze potrzeby na dziś to:

  • Żywność: makarony, ryż, kasze, mąka, olej, cukier, sól, płatki owsiane (górskie/błyskawiczne), mleko w kartonach, konserwy mięsne, warzywa w puszkach (groszek, kukurydza, fasola, pomidory, sosy pomidorowe), kawa, herbata, czekolada, batony energetyczne, gotowe dania w puszkach lub słoikach, mleko w proszku dla dzieci
  • Środki pierwszej potrzeby: mydło w kostce, żele do mycia, szampony, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, podpaski, tampony, chusteczki nawilżane, pampersy (różne rozmiary).
  • Środki medyczne: gazy, bandaże, opatrunki hemostatyczne, stazy taktyczne, opatrunki typu izraelskiego,
  • Inne: bielizna damska i męska (nieużywana, różne rozmiary), skarpety (różne rozmiary), t-shirty w ciemnych kolorach (różne rozmiary), kołdry, koce, śpiwory (nieużywane)

W sprawie darów rzeczowych prosimy o kontakt z Jolantą Grabowską: tel.+48 795 589 032, e-mail: jolanta.grabowska@nienieodpowiedzialni.pl

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej