Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Nienieodpowiedzialni dzięki partnerom kupują kolejną karetkę dla Ukrainy Nienieodpowiedzialni dzięki partnerom kupują kolejną karetkę dla Ukrainy fot. Agata Sapińska
Pomoc Ukrainie

Nienieodpowiedzialni dzięki partnerom kupują kolejną karetkę dla Ukrainy


6 maja, 2022

Fundacja Nienieodpowiedzialni, Fundacja BNP Paribas i Fundacja ING Dzieciom połączyły siły, by pomóc ratować życie i zdrowie osób poszkodowanych w wyniku agresji Rosji w Ukrainie. Z ich inicjatywy wolontariusze – lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarki – zyskali kolejną karetkę pogotowia, którą będą przewozić rannych i chorych do placówek medycznych w Polsce.

Od ponad dwóch miesięcy w wyniku toczących się walk na terytorium Ukrainy pomocy medycznej potrzebują kolejne osoby walczące na froncie, a także cywile, w tym dzieci pozostające w wielu miastach Ukrainy. Fundacja Nienieodpowiedzialni, powołana przez Grupę ANG, z końcem kwietnia kupiła drugą karetkę pogotowia ratunkowego, która sfinansowana została przez Fundację BNP Paribas oraz ze środków pochodzących ze zbiórki Fundacji ING Dzieciom i ING Banku Śląskiego.

Mijają kolejne dni walki naszych ukraińskich braci i sióstr o wolność. Koszmar trwa. Dlatego wciąż robimy co w naszej mocy, by pomagać Ukrainie. Potrzebujemy też naszych przyjaciół i parterów, by pomogli nam ratować życie tych, którzy wymagają pilnej pomocy lekarza. A ta nie jest możliwa, jeśli ranne dzieci i dorośli nie zostaną na czas przewiezieni do placówek medycznych. Na nasze prośby odpowiedziały dwie wspaniałe organizacje: Fundacja BNP Paribas oraz Fundacja ING Dzieciom. Dzięki wspaniałomyślności wielu ludzi z tych fundacji, ale też banków BNP Paribas Bank Polska i ING Bank Śląski kupiliśmy już drugą karetkę pogotowia ratunkowego. To nasz wspólny wkład w to, by ratować ludzkie życie. Dziękujemy darczyńcom za to co dla nas i Ukrainy zrobili. To jest czas próby, z której wszyscy musimy i chcemy wyjść jak należy. Dzięki takim partnerstwom jest nadzieja. – mówi Artur Nowak-Gocławski, prezes Grupy ANG i Fundacji Nienieodpowiedzialnych.

Karetka pogotowia będzie użytkowana przez wolontariuszy – grupę lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek, którzy każdego dnia pomagają rannym i poszkodowanym w wyniku walk na terytorium Ukrainy. Ambulansami należącymi do Fundacji Nienieodpowiedzialni przewożone są również osoby chore, wymagające kontynuacji leczenia i dalszej hospitalizacji. Pacjenci transportowani są wewnątrz Ukrainy, ale też do polskich placówek medycznych.

Zbiórka na respirator

Obecnie celem Fundacji Nienieodpowiedzialnych jest doposażenie jednego z dwóch ambulansów w specjalistyczny respirator, który będzie przeznaczony dla noworodków i niemowląt np. z wadami serca. Dzieci te wymagają przewiezienia do szpitali neonatologicznych, a bez takiego specjalistycznego sprzętu nie jest to obecnie możliwe. Koszt tego urządzenia może wynieść nawet 100 tys. zł. Każdy może wesprzeć zbiórkę wpłacając środki na konto Fundacja „Nienieodpowiedzialni” z dopiskiem „Ukraina”:

  • Wpłaty w PLN: 43 1050 1012 1000 0090 3214 9883
  • Wpłaty w EUR: 21 1050 1012 1000 0090 3214 9891
  • Wpłaty w USD: 54 1050 1012 1000 0090 8156 1970
  • SWIFT: INGBPLPW

Wielowymiarowa pomoc

Fundacja Nienieodpowiedzialni już pierwszego dnia wojny podjęła szereg inicjatyw mających na celu przeciwdziałanie tragedii humanitarnej w Ukrainie. Pierwszy z obszarów pomocy dotyczył organizowania schronienia obywatelom Ukrainy w Polsce. Organizowała także transport uchodźców z granicy w głąb kraju. Od ponad 2 miesięcy organizuje transporty z pomocą humanitarną na teren Ukrainy. I tak co tydzień, dzięki wpłatom darczyńców, do Ukrainy trafia transport zawierający produkty medyczne i farmaceutyczne, spożywcze czy pierwszej potrzeby.

Zobacz co robimy

W marcu Fundacja Nienieodpowiedzialni ze środków wpłaconych przez darczyńców – osoby prywatne i firmy tj. Benefit Systems, Aegon, Ikano Bank, Grupa ANG – kupiła pierwszą karetkę pogotowia ratunkowego, którą użyczyła wolontariuszom współpracującym z Fundacją Humanosh. W kwietniu, we współpracy z Fundacją BNP Paribas oraz Fundacją ING Dzieciom kupiła kolejny ambulans. Obie karetki służą do przewożenia osób poszkodowanych w wyniku wojny w Ukrainie.

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej