Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Charytatywna Aukcja sztuki na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy. 8 lutego w Galerii Piękna Charytatywna Aukcja sztuki na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy. 8 lutego w Galerii Piękna Alina Sokolova "Strażnicy łóżka", 2021, fot. Fundacja Humanosh, Artinfo.pl
Oglądam

Charytatywna Aukcja sztuki na rzecz uchodźców z Białorusi i Ukrainy. 8 lutego w Galerii Piękna


26 stycznia, 2023

Fundacja Humanosh wraz z Piękna Gallery po raz trzeci organizują charytatywną aukcję dzieł sztuki wybitnych twórców z Białorusi, Ukrainy i Polski. 8. lutego 2023 r. będzie można nabyć nie tylko wartościowe obrazy, ale również pomóc uchodźcom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny.

W Polsce przebywa obecnie ok. 2 milionów Ukraińców i ta liczba prawdopodobnie będzie rosła. Warunki życia na terenach przyfrontowych są tragiczne. Ludzie nie mają prądu, wody, ogrzewania, panuje głód. Ci, którzy będą w stanie zorganizować ucieczkę, zapewne się na nią zdecydują. Rośnie też liczba Białorusinów, którzy z obawy przed aresztowaniem lub nawet utratą życia zmuszeni są do ucieczki z kraju. Często przyjeżdżają z jednym plecakiem, bez możliwości zabrania dorobku swojego życia. Wszyscy potrzebują dachu nad głową, jedzenia, środków czystości, a w dalszej kolejności wsparcia w załatwieniu dokumentów i spraw urzędowych, które umożliwią im godne funkcjonowanie w naszym kraju.

Jana Shostak „Minuta krzyku dla Białorusi”, 2021, fot. Fundacja Humanosh, Artinfo.pl

Mirne Domy – co to takiego?

Fundacja Humanosh opiekuje się uchodźcami politycznymi od wielu lat. W 2021 roku wyremontowała i otworzyła w Warszawie pierwszy Mirnyj Dom. Było to schronienie dla przybyszów z Białorusi. Wybuch wojny w Ukrainie przyczynił się do otwarcia trzech kolejnych placówek w 2022 r. Dwóch w Warszawie i jednej w podwarszawskim Nadarzynie.

Uruchomienie, wyposażenie i utrzymanie Mirnego Domu było w dużej mierze możliwe dzięki środkom uzyskanym z pierwszej aukcji charytatywnej, która odbyła się 17 lutego 2021 r. Zebrano wtedy kwotę ponad 100 tys. złotych. Aukcja z 2022 r. przyniosła podobną sumę, która w znacznym stopniu zasiliła budżety Mirnych Domów.

Tatsiana Kandratsenak, Bez tytułu, 2022, fot. Fundacja Humanosh, Artinfo.pl

Miesięczne koszty utrzymania jednej placówki (zwłaszcza w okresie grzewczym) to suma często przekraczająca 30 tys. złotych. „Mirne Domy to miejsce, gdzie uchodźcy mogą przebywać przez 3 miesiące. Oczywiście są osoby, które szybko znajdują pracę i wyprowadzają się wcześniej. Mamy jednak również mieszkańców w podeszłym wieku lub chorych, którzy nie mają szans na samodzielne życie. Ideą Mirnych Domów jest wspólnota, zaoferowanie mieszkańcom namiastki domowego, rodzinnego życia. W każdym domu jest wspólna przestrzeń, gdzie ludzie zbierają się wieczorami, oglądają tv, rozmawiają, wspólnie gotują. Przymusowa emigracja jest potężną traumą, dlatego nikt w niej nie powinien być skazany na samotność”- mówi Katarzyna Skopiec, Prezes Fundacji.

Sukces i wielkie zaangażowanie po stronie, zarówno samych artystów jak i kupujących, stał się motorem do zorganizowania kolejnej aukcji. Tym razem również nikt z zaproszonych nie odmówił pomocy. Prace przekazało ponad 30 artystów. Nowością w tym roku są prace artystów ukraińskich. Większość z nich mieszka i tworzy na emigracji, w tym również w Polsce, ale wszyscy zachowali i pielęgnują narodową tożsamość, która jest zauważalna w ich pracach.

Rafał Olbiński, Disguised Commentary II, 2010, fot. Fundacja Humanosh, Artinfo.pl

„Mamy wspaniałych młodych, ale już znanych w świecie, artystów z Białorusi, takich jak np.: Alexandr Adamov, Igor Tishin, Sergey Shabohin, Tatiana Radsivilko. Swoją pracę, na rzecz wspierania wolności, przekazała również Jana Shostak. Spośród artystów ukraińskich warto wspomnieć Alinę Sokolovą, Danilea Galkina czy Pavlo Makova. To artyści znani już na międzynarodowym rynku sztuki. Katarzyna Kozyra, Paweł Kowalewski czy Rafał Olbiński to nazwiska znane powszechnie nie tylko w Polsce, tym bardziej cieszymy się, że są z nami ponownie. Idea wolności, niepodległości, walki z reżimem jest Polakom bardzo bliska, mam więc nadzieję, że tegoroczna aukcja powtórzy co najmniej wyniki poprzednich i Mirne Domy będą mogły nadal funkcjonować”- kontynuuje Katarzyna Skopiec.

Alina Sokolova „Strażnicy łóżka”, 2021, fot. Fundacja Humanosh, Artinfo.pl

Wernisaż i aukcja – co warto wiedzieć?

Na tegorocznej aukcji zostanie zaprezentowany nietypowy dla niej obiekt, jest to bowiem okładka magazynu Time z podpisem generała Valeriya Zaluzhny’ego, naczelnego dowódcy ukraińskiej armii.

Artyści, którzy uczestniczą w przedsięwzięciu, reprezentują różne generacje, style, techniki i dyscypliny. Łączy je bezpośrednie lub pośrednie odwołanie do pojęcia wolności, niezależności, bezpieczeństwa lub jego braku.

Aukcja odbędzie się 8. lutego 2023 r. o godz. 19.00. Zapraszamy do licytacji za pośrednictwem portali Artinfo.pl oraz Onebid.pl., w siedzibie Piękna Gallery oraz za pomocą zleceń telefonicznych.

Wernisaż przed-aukcyjny odbędzie się 2 lutego o godz. 19.00 w Piękna Gallery w Warszawie przy ul. Emilii Plater 10. Następnie wystawa będzie dostępna dla publiczności.

Przeczytaj rozmowę Ani Maruszeczko z Katarzyną Skopiec

Udostępnij: