Jak żyć z traumą? Czy jest możliwe, aby opowieści o tak tragicznych wydarzeniach jak np. te wojenne, z którymi obecnie zmagają się uchodźcy z Ukrainy, zmienić w narrację, która nie niszczy, a wręcz odwrotnie, dodaje odwagi i siły do działania? Od czego to zależy? Mechanizmy te wyjaśnia Joanna Flis, psycholożka i psychoterapeutka. Rozmawia Eliza Michalik.
Żeby doszło do traumy to musi zaistnieć bezpośrednie zagrożenie życia. Wiele osób, w różnych sytuacjach doświadcza tego. Zdarzenia traumatyczne już takimi na zawsze pozostaną, niemniej jednak osoby, które przeżyły traumę mają wpływ na to czy będą doświadczać konsekwencji tej traumy czyli zaburzeń traumatycznych czy tzw. PTSD albo różnych innych zaburzeń, które pojawiają się pod wpływem.
Trauma może pomóc nam w odkrywaniu naszych nowych zasobów, ponieważ doświadczenie traumatyczne pozwala odkryć siebie w nowych okolicznościach czyli na nowo na siebie spojrzeć. Przez pryzmat tych doświadczeń zaczynamy się rozwijać. Na ile to od nas zależy? Jak przeżyć i przepracować takie zdarzenie, na które nie ma się wpływu? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
Joanna Flis – psycholożka, psychoterapeutka uzależnień i współuzależnienia, psychoterapeutka systemowa w procesie certyfikacji. Zajmuje się także popularyzacją wiedzy na temat zdrowia psychicznego. Prowadzi także badania na Uniwersytecie Szczecińskim z rodzinami alkoholowymi. Jest także ekspertką ds. e-uzależnień. Prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną.
Może zainteresuje Cię także rozmowa z prof. Magdaleną Środą – https://nno.pl/czego-moze-nauczyc-nas-wojna-druga-czesc-rozmowy-z-prof-magdalena-sroda/