Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Dlaczego znów stawiamy mury? Z Kasią Smutniak o jej filmie „MUR” rozmawia Anna Maruszeczko Dlaczego znów stawiamy mury? Z Kasią Smutniak o jej filmie „MUR” rozmawia Anna Maruszeczko
Głębiej w Siebie

Dlaczego znów stawiamy mury? Z Kasią Smutniak o jej filmie „MUR” rozmawia Anna Maruszeczko


19 stycznia, 2024

„Mur” to debiutancki film dokumentalny w reżyserii Kasi Smutniak, który w Polsce mogliśmy go oglądać po raz pierwszy w grudniu 2023 r. podczas 23. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów WATCH DOCS. Opowiada o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Nie zobaczycie w nim jednak wstrząsających czy drastycznych obrazów.

Motywem przewodnim filmu jest mur, który stanął na granicy polsko-białoruskiej i to on stał się powodem zestawienia dwóch perspektyw: współczesnej, a także historycznej z osobistą, rodzinną historią Kasi Smutniak. Film jest też refleksją nad genezą zła i funkcjonowaniem murów we współczesnym świecie – zarówno tych namacalnych, jak na przykład mur cmentarza żydowskiego w Łodzi, jak i tych niewidocznych, przejawiających się w niechęci do drugiego człowieka. Dlaczego Kasia Smutniak zdecydowała się zrealizować ten dokument? Jak został przyjęty przez publiczność w Polsce i za granicą?

Zapraszamy do objerzenia rozmowy, którą nagraliśmy w naszym studio NNO w grudniu 2023 r.

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej