Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Teatr wobec kryzysu konstytucji i praw człowieka w Polsce Teatr wobec kryzysu konstytucji i praw człowieka w Polsce fot. Karol Grygoruk
Oglądam

Teatr wobec kryzysu konstytucji i praw człowieka w Polsce


21 czerwca, 2022

26 czerwca w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu „Odpowiedzialność” w reżyserii Michała Zadary. Dotyka bardzo ważnego tematu z punktu widzenia praw człowieka, ponieważ mówi o sytuacji humanitarnej na polsko-białoruskiej granicy, o której dziś już większość z nas nie pamięta albo nie chce nie pamiętać. To opowieść o losach uchodźców, analizy odpowiedzialności prawnej za zaistniałą sytuację oraz fragmentów Pasji według św. Mateusza J. S. Bacha. W rolach głównych Maja Ostaszewska, Barbara Wysocka, Piotr Głowacki i Mateusz Janicki.

Na scenie trójka aktorów opowiada historie podobne do tych, które od zawsze opowiadamy w teatrze. Historie o sprawiedliwości, o walce racji z racją, o wojnie, o władzy, o bohaterstwie i o śmierci. Tyle, że aktorzy nie przeistaczają się w fikcyjne postaci i nie mówią ani o Danii, ani o Atenach. Opowiadają o tym, co dzieje się teraz, co dzieje się w naszym państwie, w tym roku.


Odpowiedzialność jest historią kryzysu uchodźczego na białoruskiej granicy. Wielu z nas, obywateli, zna fakty o śmierci, o głodzie, o brutalności i bezradności, ale nie umiemy ułożyć z nich spójnej historii. Gdy ktoś pyta, dlaczego państwo było w stanie przyjąć 2,5 miliona uchodźców na ukraińskiej granicy, ale nie kilkanaście tysięcy na granicy białoruskiej — nie umiemy odpowiedzieć.

Issa to po polsku Jezus


Odpowiedzialność opowiada historię jednej z ofiar – Issy Jerjosa, uciekającego ze zniszczonej wojną Syrii, szukającego lepszej przyszłości w Europie. Oczekiwał tego, czego Syria nie gwarantowała: pokoju, praworządności i poszanowania praw człowieka, możliwości pracy i poukładania życia. Zastał w Polsce ekstremalnie zmilitaryzowaną strefę stanu wyjątkowego, gdzie uzbrojeni żołnierze wyszukują bezbronnych ludzi w lesie i nie zadając pytań, zmuszają ich do powrotnego przekroczenia granicy z Białorusią. Issa Jerjos umarł po polskiej stronie granicy, w strefie stanu wyjątkowego. Ukrywał się przed funkcjonariuszami państwa, w którego konstytucji czytamy, że poszanowanie przyrodzonej godności człowieka, jego prawa do wolności i obowiązku solidarności z innymi ma za swoją niewzruszoną podstawę.

Odpowiedzialność opowiada o tym, jak powstała strefa stanu wyjątkowego, kto ją utrzymuje i jakie prawa mogły zostać naruszone i czy ktokolwiek będzie mógł w przyszłości odpowiedzieć za te naruszenia przed sądem. Imię Issa to po polsku Jezus. Odpowiedzialność opowiada pasję Issy/Jezusa, historię ostatnich dni przed jego śmiercią, oraz stawia pytanie o odpowiedzialność, jaką ponoszą politycy – ci, którzy podejmują decyzje i ci, którzy umywają ręce. Odpowiedzialność opowiada, co wydarzyło się w Polsce w tym roku.

Premiera: Niedziela, 26 czerwca / 19:30
Teatr Powszechny w Warszawie
ul. Jana Zamoyskiego 20

Źródło: materiały prasowe Teatru Powszechnego w Warszawie

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej