„Baśnie ursynowskie” to zbiór współczesnych baśni, które napisałam i zilustrowałam. Niemowlę mieszkające na Ursynowie opowiada historię o baśniowej krainie borykającej się z problemami natury globalizacyjnej i kapitalistycznej.
Baśnie poruszają także problem policyjnej brutalności i toksycznej męskości, snując poetyckie teorie o tym, skąd się wzięła policja na świecie i skąd się wzięły zjawiska takie jak brutalność, nacjonalizm, władza, wojna.
Wydźwięk ogólny jednak jest pozytywny, baśnie roztaczają wizję radosną i dającą nadzieję. Okazuje się, że źródłem problemów jest zły czar, rzucony w zamierzchłych czasach przez czarnoksiężnika dewelopera. Zasiał on mieszkańcom pod czapkami ziarenka nienawiści oraz zamienił przeróżne gatunki fauny i flory (dziś uznane za wymarłe) w złe zjawiska.
Czar można odwrócić za pomocą nawiści, która jest przeciwieństwem nienawiści. Wystarczy, aby jeden strażnik graniczny zdjął mundur i przeprosił swoją matkę, a cała straż graniczna zamieni się z powrotem w przepiękne rośliny.
Ania Grzymała – absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Działa w grupie artystycznej Dwie Osoby, którą tworzy z Julią Woronowicz. Wystawiała między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Galerii Przyszła Niedoszła .
Zdobywczyni wyróżnień od redakcji „NN6T” i „Contemporary Lynx” oraz firmy Royal Talens w 10. edycji konkursu malarskiego Nowy Obraz Nowe Spojrzenie organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Finalistka 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, laureatka nagrody w postaci rezydencji w Międzynarodowym Laboratorium Kultury Sokołowsko.