Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Portret artystki – Anna Grzymała Portret artystki – Anna Grzymała Anna Grzymała - „Zdejmij mundur, przeproś matkę 2” z cyklu „Baśnie ursynowskie”
Magazyn

Portret artystki – Anna Grzymała


16 sierpnia, 2022

„Baśnie ursynowskie” to zbiór współczesnych baśni, które napisałam i zilustrowałam. Niemowlę mieszkające na Ursynowie opowiada historię o baśniowej krainie borykającej się z problemami natury globalizacyjnej i kapitalistycznej.

Baśnie poruszają także problem policyjnej brutalności i toksycznej męskości, snując poetyckie teorie o tym, skąd się wzięła policja na świecie i skąd się wzięły zjawiska takie jak brutalność, nacjonalizm, władza, wojna.

Wydźwięk ogólny jednak jest pozytywny, baśnie roztaczają wizję radosną i dającą nadzieję. Okazuje się, że źródłem problemów jest zły czar, rzucony w zamierzchłych czasach przez czarnoksiężnika dewelopera. Zasiał on mieszkańcom pod czapkami ziarenka nienawiści oraz zamienił przeróżne gatunki fauny i flory (dziś uznane za wymarłe) w złe zjawiska.

Czar można odwrócić za pomocą nawiści, która jest przeciwieństwem nienawiści. Wystarczy, aby jeden strażnik graniczny zdjął mundur i przeprosił swoją matkę, a cała straż graniczna zamieni się z powrotem w przepiękne rośliny.

„Zdejmij mundur, przeproś matkę 2” z cyklu „Baśnie ursynowskie”

Ania Grzymała – absolwentka wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Działa w grupie artystycznej Dwie Osoby, którą tworzy z Julią Woronowicz. Wystawiała między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Galerii Przyszła Niedoszła .

Zdobywczyni wyróżnień od redakcji „NN6T” i „Contemporary Lynx” oraz firmy Royal Talens w 10. edycji konkursu malarskiego Nowy Obraz Nowe Spojrzenie organizowanego przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Finalistka 20. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii, laureatka nagrody w postaci rezydencji w Międzynarodowym Laboratorium Kultury Sokołowsko.

Kup magazyn w wersji papierowej!

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej