Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Premiera! Nowy Magazyn NNO już dostępny. Premiera! Nowy Magazyn NNO już dostępny. Magazyn NNO Dobro
Magazyn

Premiera! Nowy Magazyn NNO już dostępny.


20 grudnia, 2023

Tematem 10. wydania Magazynu NNO jest DOBRO, nad którym pochyliliśmy się podczas X Konferencji Nienieodpowiedzialnych. Magazyn dostępny jest w wersji cyfrowej (dla subskrybentów) i papierowej.

Dobro jest wartością, w której wszystko jest czyste i nienaruszone, nieskazitelne. Jest poświęceniem korzyści osobistej na rzecz tego, co korzystne dla ogółu. Szukamy wspólnie dobra przy jednoczesnym poddaniu pod dyskusję tego, co się za tym dobrem niekiedy kryje.

Co znajdziecie w bieżącym wydaniu?

W 10. Magazynie NNO „Dobro” poświęciliśmy sporo uwagi tematowi kryzysu humanitarnego jaki dzieje się na granicy polsko-białoruskiej. Od kilku miesięcy wspieramy wolontariuszy i aktywistów z Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego (POPH) – o tym jak działają i jak się żyje dziś na Podlasiu opowiada Annie Maruszeczko Eliza Kowalczyk z POPH.  Powyższym tematem otwieramy też nasz magazyn rozmową Krystyny Romanowskiej z Mikołajem Grynbergiem – autorem wydanej niedawno książki „Jezus umarł w Polsce”. Z kolei dział Dobro zaczyna się świetną rozmową Angeliki Swobody z reżyserką „Zielonej granicy” Agnieszką Holland.  Agnieszka Burton w swoim reportażu pokazuje sylwetki bohaterów z różnych krajów, którzy próbują ułożyć sobie życie w naszym kraju. Swoimi przemyśleniami na temat sytuacji na granicy polsko – białoruskiej dzieli się z nami ponownie Sylwia Gregorczyk-Abram.

O eudajmonii, przymusie szczęścia i rozczarowaniu z Tomaszem Sobierajskim rozmawia Eliza Michalik w rozmowie zatytułowanej „Co ma dobro do dobrego życia”. 

Należałoby zastąpić polityków sztuczną inteligencją„- o tym, że mylimy brak zrozumienia AI z brakiem kontroli, z Aleksandrą Przegalińską rozmawia Grzegorz Nawrocki.

W tym numerze przemyśleniami na temat dobra i jego różnych obliczach dzielą się także: Przemek Gdański, Joanna Heidtman, Magdalena Kuszewska, Marcin Milczarski, Marcin Napiórkowski, Sylwester Pedowicz oraz Dominika Sadowska.

W artykule „O decyzjach konsumenckich w dobie odpowiedzialnego biznesu” znajdziecie wnioski i podsumowanie naszych badań, które przygotowała prof. Dominika Maison.

W dziale Dla duszy prezentujemy tradycyjnie wybrane dzieła artystek i artystów. W tym wyadniu są to: Dominika Kowynia, Angelika Markul, Katarzyna Przezwańska, Agata Słowak, Karol Radziszewski, Zbigniew Rogalski. Eseje na temat sztuki i poszukiwaniu w niej dobra napisały dla nas Katarzyna Wąs i Justyna Kowalska. 

Tradycyjnie też Tomasz Sobierajski i Dorota Chrobak przygotowali recenzje książkowe, teatralne i filmowe.

Okładkę tego wydania zaprojektowała Agata Nowicka. Ilustracje przygotowali: Bolesław Chromry, Jarosław Danilenko, Kasia Worek i Ada Zielińska.

Za pomoc w wydaniu Magazynu NNO „Dobro” dziękujemy naszym Partnerom, są to:

Grupie ANG, BNP Paribas Bank Polska, Santander Bank Polska, Ikano Bank, ING Bank Śląski, Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego, Biuro Informacji Kredytowej (BIK) i Biuro Informacji Gospodarczej (BIG Monitor).

Dzięki wykorzystaniu papierów Nautilus Classic 80 g/m2 oraz Nautilus Classic 160 g/m2 zamiast papierów niemakulaturowych negatywny wpływ na środowisko został zmniejszony o:

  • 310 kg mniej odpadów
  • 7 955 litrów mniej
  • zużytej wody
  • 521 kg mniej zużytego drewna
  • 1 003 kWh mniej zużytej energii
  • 770 km krótszą podróż samochodem średniej klasy europejskiej
  • 152 kg mniej gazów cieplarnianych
    Ślad węglowy oszacowany przez Labelia Conseil zgodnie z metodologią Bilan Carbone®. Obliczenia oparte na porównaniu papieru z odzysku i papieru ze ścieru drzewnego zawartym w najaktualniejszych europejskich danych BREF dla papieru ze ścieru drzewnego. Wyniki uzyskane zgodnie z informacjami technicznymi – mogą ulec zmianie.

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej