• Brak produktów w koszyku.

Kolory słów o codzienności

Są książki, które czyta się jak poezję. Małe formy, krótkie zdania. Ulotność zdarzeń. Skromność opisów. Bogactwo emocji i karuzela wrażeń. Są książki, które powstają nie po to, żeby czytelnik mógł utożsamiać się z bohaterem, wędrować oczyma wyobraźni po jego świecie, zaglądać do jego duszy, przeżywać jego rozterki, lecz po to, żeby cieszyć czytelnika każdym słowem.

Takie książki pisze Anna Arno. Jej opowieści z książki „Okno” to nanizane na epicką nić perełki. Obserwacje świata, codziennych zdarzeń. Niby żadne, ale znaczące. To, czego nie zauważamy na co dzień, co mijamy, obchodzimy z daleka, coś, do czego nie uzurpujemy sobie prawa, bo jest tak nijakie i nieinteresujące, dla Arno nabiera wielkiego znaczenia. Autorka szarość codzienności zamyka w poezję codzienności. Śmietnik, śnieg, ulica, kobieta, widok z okna, drzewo, park to dla Arno przyczynek do wyjątkowości. Śmietnik staje się miejscem spotkań, śnieg przypomina o tym, że ktoś tu był przed nami, kobieta rozplata warkocze przeszłości, widok z okna staje się obrazem, drzewo daje nadzieję, a park jest miejscem tajemnic. Przy czym nie ma w tej prozie napuszenia, egzaltacji, wydumania, przekroczenia. Jest spokój, opanowanie i wielka rozkosz dla czytelnika.

Kolejne fragmenty prozy Arno należy czytać z namaszczeniem, niespiesznie, pojedynczo. Tylko wtedy ułożą się w piękną całość. Anna Arno to genialna socjolożka codzienności, obserwatorka zdarzeń zwykłych, które wspaniale koloruje za pomocą niewyszukanych, acz pięknych słów. 

Anna Arno

„Okna”

„Zeszyty Literackie”, Warszawa 2014

Socjolog, metodolog, wykładowca akademicki, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor wielu krajowych i zagranicznych publikacji naukowych i popularnonaukowych z dziedziny socjologii, komunikacji interpersonalnej i wakcynologii społecznej. Projektuje i koordynuje polskie i międzynarodowe projekty badawcze we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Państwowym Zakładem Higieny, Narodowym Instytutem Leków oraz Uniwersytetem Ankarskim. Wspiera sektor biznesu w zakresie badań i analiz społecznych oraz etyki biznesu. Jest maratończykiem. Trenuje cross-biking i squasha.