Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
„Z nadzieją na pokój” – relacja z koncertu charytatywnego na rzecz Ukrainy. „Z nadzieją na pokój” – relacja z koncertu charytatywnego na rzecz Ukrainy.
Pomoc Ukrainie

„Z nadzieją na pokój” – relacja z koncertu charytatywnego na rzecz Ukrainy.


20 grudnia, 2022

4 grudnia w sali koncertowej Nowa Miodowa odbył się koncert charytatywny „Z nadzieją na pokój”. Dzięki sprzedanym biletom-cegiełkom, Partnerom koncertu oraz Darczyńców udało zebrać się 29.000 zł., które przeznaczymy na zakup noszy i defibrylatora do czwartej karetki naszej fundacji. Ambulans jeszcze w tym roku trafi do zespołu Humanosh Med Evacuation i będzie służył do transportu rannych i poszkodowanych w wyniku wciąż toczących się działań wojennych w Ukrainie.

Świąteczny koncert charytatywny, który poprowadził Grzegorz Nawrocki, rozpoczął się od podsumowania i podziękowań Artura Nowaka- Gocławskiego, prezesa Fundacji Nienieodpowiedzialni i Grupy ANG.

Rok temu, o tej porze, nigdy nie przeszło by mi przez myśl, że w 2022 roku – jako Grupa ANG i Nienieodpowiedzialni – będziemy zajmować się przewożeniem ludzi z granicy Polsko- Ukraińskiej, organizowaniem pomocy humanitarnej, kupowaniem karetek, sprzętu medycznego i środków medycznych, żeby ratować komuś życie i zdrowie. To są takie momenty w życiu, kiedy ktoś mówi „sprawdzam”, ile jesteśmy wszyscy warci. I wtedy uświadomiliśmy sobie – razem z naszymi Partnerami – że tak po prostu trzeba robić, trzeba pomagać. I chciałbym dziś bardzo podziękować naszym Partnerom, Darczyńcom, bo przekazali nam prawie 2 miliony złotych, które zamieniliśmy na potrzebną, skuteczną pomoc dla Ukrainy.

Od lewej: Grzegorz Nawrocki, Artur Nowak-Gocławski, Anna Rednowska, Przemek Pohrybieniuk

Do podziękowań dołączyła się Anna Rednowska, która pracuje w zespole Humanosh Med Evacuation. Medyków wolontariuszy: lekarzy i lekarek, ratowniczek i ratowników medycznych oraz pielęgniarek działa obecnie w tej grupie prawie 50. Od wielu miesięcy niosą oni pomoc medyczną, będąc jednocześnie świadkami wielu ludzkich tragedii, nieszczęść i dramatów.

Pamiętam szczególnie jedno małżeństwo. Zostali napadnięci, pobici, a potem na ich oczach został zastrzelony ich 13-letni syn. Na dalsze leczenie w naszej karetce jechali już sami, bez niego… Podobnych wstrząsających relacji słyszeliśmy już setki. My – medycy – możemy pomóc tym ludziom nie tylko pod względem medycznym, ale także psychicznym. Często jest jednak tak, że pacjenci dostają leki dopiero od nas, w naszych karetkach, a następnie transportujemy ich na dalsze leczenie, do szpitali w Polsce i za granicą. Do tej pory pomogliśmy 1800 osobom, byli to zarówno dorośli jak i dzieci.

Jakub Bałaban – szef ekipy Humanosh Med Evacuation przekazał słowa podziękowania uczestnikom koncertu i Partnerom.

Połączenie dobra i sztuki

Pomysłodawca koncertu, Przemek Pohrybieniuk, dodał, że wydarzenie jest wołaniem o nadzieję i pokój. Ale ponadto jest także połączeniem piękna sztuki z czynieniem dobra. Udział w tym tego wieczoru miała 23-letnia Sara Dragan, która pracuje pod kierunkiem legendarnego pedagoga – prof. Zakhara Brona. Jego zdaniem Sara Dragan jest wybitną młodą skrzypaczką, obdarzoną zadziwiającą muzykalnością. Jej niespożyta energia i dojrzałość artystyczna wzbudzają powszechny podziw i zachwyt.

Sara Dragan wykonała sześć utworów przy akompaniamencie fortepianu, na którym zagrał prof. Sławomir Cierpik. Były to: Johannes Brahms – Sonata d-moll na skrzypce i fortepian, Niccolo Paganini – I Palpiti Op.13 (arr.Kreisler), Jeno Hubay – Carmen Fantasy, Maurice Ravel – Tzigane, Fryderyk Chopin – Nokturn cis-moll (arr. N.Milstein) oraz Tomaso Antonio Vitali – Chaconne.

Wieczór muzyki i słowa

To nie był jedyny akcent artystyczny podczas tego wieczoru. Pomiędzy utworami muzycznymi aktor Robert Mazurkiewicz odczytał wiersze Ukraińskich twórców pochodzące z antologii 100 wierszy wolnych z Ukrainy w przekładzie Bohdana Zadury, wydanych przez Biuro Literackie w tym roku. Były to:

  • Przyśniła mi się wojna, Hryhoryj Semenczuk
  • Wczoraj w telewizji pokazywali śnieg i wojnę, Iryna Ciłyk
  • Another side, Anna Malihon
Aktor Robert Mazurkiewicz

Obejrzyj koncert

Jeśli nie było Cię z nami podczas koncertu to nic straconego. Możesz obejrzeć całość dzięki nagraniu, które pomogła nam zrealizować ekipa Vision House. Zapraszamy!

Obejrzyj relację z koncertu – kanał YouTube NNO

Od lewej: Przemek Pohrybieniuk, prof. Sławomir Cierpik, Artur Nowak-Gocławski, Sara Dragan, Robert Mazurkiewicz, Anna Rednowska, Jolanta Grabowska, Grzegorz Nawrocki

Podziękowania

Za pomoc w organizacji koncertu dziękujemy naszym Partnerom i Patronom medialnym: Santander Bank Polska (Partner Główny), ING Bank Śląski, Biuro Informacji Kredytowej, Liceum Artes Liberales, LIM Center, Marriott Warsaw, PATH Law, Ptak Warsaw Expo, WZ Partners, Winoonline, Winestory, Radio 357 i Rzeczpospolita.

Wesprzyj nasze działania

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej