Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Dlaczego warto tworzyć miejsca pracy dla uchodźców? Dowiedz się więcej o Inicjatywie Wsparcia Zatrudnienia dla Uchodźców. Dlaczego warto tworzyć miejsca pracy dla uchodźców? Dowiedz się więcej o Inicjatywie Wsparcia Zatrudnienia dla Uchodźców.
Pomoc Ukrainie

Dlaczego warto tworzyć miejsca pracy dla uchodźców? Dowiedz się więcej o Inicjatywie Wsparcia Zatrudnienia dla Uchodźców.


3 października, 2022

Blisko 4 miliony uchodźców z Ukrainy w większości szukało schronienia w Polsce i Rumunii, dołączając do dziesiątek tysięcy uchodźców z Azji i Afryki goszczących w tym regionie. Większość uchodźców w wieku produkcyjnym to kobiety, które musiały zostawić swoich mężów i partnerów, próbując ułożyć sobie nowe życie, opiekując się dziećmi i szukając możliwości pracy. 

Oprócz krótkoterminowej pomocy humanitarnej uchodźcy potrzebują długoterminowego wsparcia w zakresie zatrudnienia, aby odzyskać bezpieczeństwo ekonomiczne i odbudować swoje źródła utrzymania.

Dzięki wsparciu IKEA Social Entrepreneurship i Cisco Foundation, organizacja NESsT uruchomiła Inicjatywę Wsparcia Zatrudnienia dla Uchodźców/NESsT Refugee Employment Initiative, aby wesprzeć działalność piętnastu przedsiębiorstw oferujących szkolenia zawodowe oraz możliwość znalezienia godnego zatrudnienie, a także zapewniających kompleksową pomoc dla uchodźców w Polsce i Rumunii. Inicjatywa ma na celu stworzenie 2 000 miejsc pracy i poprawę życia 5 000 uchodźców.

Tworzysz miejsca pracy dla uchodźców? Zgłoś się do programu

Inicjatywa zapewni finansowanie i pomoc biznesową grupie przedsiębiorstw z misją społeczną w Polsce i Rumunii, które długoterminowo wspierają uchodźców na rynku pracy. W zakres tego wsparcia mogą wchodzić szkolenia zawodowe, godne oferty pracy oraz dodatkowe usługi (np. pomoc w zakresie zdrowia psychicznego, zajęcia językowe, pomoc w uzyskaniu pozwoleń na pracę, opieka nad dziećmi, wsparcie sprzętowe m.in. laptopy do nauki). 

Jakie przedsiębiorstwa mogą się zgłosić? Przede wszystkim te, które intensywnie rozwijają swoją działalność, aby móc zapewnić godne miejsca pracy dla społeczności uchodźców. Przedsiębiorcy muszą wykazać, że mają potencjał, aby rozwijać swoją działalność w sposób zrównoważony, jednocześnie tworząc możliwości do znalezienia zatrudnienia.

Harmonogram programu

  • Otwarcie naboru do programu: 22 sierpnia 2022
  • Zakończenie naboru: 30 listopada 2022
  • Ewaluacja przesłanych aplikacji: Wrzesień 2022 – Marzec 2023
  • Ogłoszenie finalistów: Marzec 2023 (orientacyjnie)

Więcej informacji o inicjatywie można znaleźć na stronie NESsT https://pl.nesst.org/refugee-employment-initiative 

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej