W dobie pandemii, gdy kina stoją zamknięte, festiwale działają w trybie online, a największe hity trafiają na mały ekran z pominięciem dużego, streaming stał się wiodącą formą kontaktu z dziesiątą muzą.
Netflix, HBO Go, Amazon Prime – lista serwisów komercyjnych jest raczej powszechnie znana. Pytanie, co robić, gdy obejrzymy już wszystkie seriale i zatęsknimy za czymś bardziej ambitnym? Oto lista miejsc w sieci, gdzie warto wówczas zajrzeć:
MUBI – najbardziej hipsterski na świecie serwis z ambitnym repertuarem. Pomysł na platformę narodził się, gdy jej założyciel Efe Çakarel podczas pobytu w Tokio nie mógł obejrzeć online „Spragnionych miłości” (co jest o tyle zabawne, że to film z Hongkongu). Codziennie na platformę trafia jeden starannie wyselekcjonowany tytuł, natomiast najstarszy zostaje usunięty. Pełna wymiana repertuaru następuje po miesiącu. Nie ma tu żadnych seriali, za to często trafiają się białe kruki, których nigdzie indziej obejrzeć się nie da.
DAFilms – wspólna inicjatywa siedmiu kluczowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych, zrzeszonych w ramach inicjatywy Doc Alliance (stąd nazwa platformy). Prezentuje autorskie kino dokumentalne – katalog główny zawiera ponad 2 tysiące tytułów. Co tydzień prezentowany jest inny film tygodnia, co miesiąc – retrospektywa twórczości dwóch wybranych reżyserów. Platforma działa na zasadzie VoD bądź miesięcznej/rocznej subskrypcji, umożliwiającej nieograniczony dostęp do zbiorów.
Ninateka – platforma z zasobami Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej katalogu znajduje się ponad 6 tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych. Wszystko dostępne legalnie i bezpłatnie.
Mojeekino – polskie wirtualne kino studyjne oraz platforma festiwalowa (m.in. 20. MFF Watch Docs, 14. Sputnik nad Polską). Na platformę można wejść z poziomu strony Mojeekino.pl bądź z poziomu strony ulubionego kina studyjnego (kupując bilet, wspieramy konkretną placówkę). Część filmów wyświetlanych jest z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.
Criterion Channel – platforma online dla Criterion Collection, kultowej amerykańskiej firmy dystrybuującej klasykę oraz ambitne kino współczesne. Co prawda działa tylko na USA i Kanadę, ale jej repertuar dostępny jest również poprzez serwis Kanopy (patrz niżej). Kanopy – amerykański serwis filmowy dla uczelni i bibliotek. Funkcjonuje na identycznej zasadzie co biblioteki realne. By korzystać – za darmo! – ze zbiorów Kanopy, trzeba mieć kartę biblioteczną bądź być pracownikiem naukowym wyższej uczelni, która podpisała umowę z platformą (są wśród nich również biblioteki i uczelnie europejskie).
vod.MDAG.pl – i na koniec inicjatywa najświeższa. 18 grudnia wystartował długo wyczekiwany serwis VoD najważniejszego festiwalu dokumentalnego w Polsce, Millenium Docs Against Gravity. Na start pojawiło się w nim ponad 80 najlepszych filmów dokumentalnych (z tegorocznej i poprzednich edycji imprezy) oraz arthouse’owych fabuł. Wróble ćwierkają, że niedługo własną platformą będzie mogło pochwalić się również Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, organizator festiwalu Nowe Horyzonty. Złote lata ambitnych serwisów streamingowych dopiero przed nami.
Artykuł został opublikowany w 8 numerze Magazynu NNO.