Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Jak zarządzać różnorodnością i budować kulturę włączającą? Jak zarządzać różnorodnością i budować kulturę włączającą?
Relacje

Jak zarządzać różnorodnością i budować kulturę włączającą?


3 listopada, 2022

Rozmów, dyskusji i wskazówek o tym jak przeciwdziałać dyskryminacji, jak wspierać oraz zarządzać różnorodnością i tworzyć kulturę włączającą jest coraz więcej. I dobrze, bo w naszej rzeczywistości biznesowej i społecznej jest wciąż dużo do zrobienia w tym temacie. Warto sięgnąć po dobre i sprawdzone treści, które pomogą skutecznie wdrażać rozwiązania wspierające budowanie różnorodności w organizacjach.

Pomocnym narzędziem jest publikacja „Różnorodność i kultura włączająca krok po kroku. Praktyczny przewodnik dla organizacji”, która powstała w czerwcu 2021 r., w wyniku prac grupy roboczej powołanej przez Polski Instytut Praw Człowieka i Biznesu i Divercity+. Została ona przetestowana i sprawdzona przez dziesiątki organizacji biznesowych. Okazała się praktycznym i przydatnym narzędziem w tworzeniu i kształtowaniu włączającej kultury organizacyjnej. Publikacja została przetłumaczona na język angielski oraz rosyjski.

Poradnik dostępny jest tutaj

Co znajduje się w poradniku? Między innymi wskazówki jak zacząć budowanie kultury włączającej w organizacji. O to kilka z nich na początek:

  1. Rozejrzyj się, jak w swojej codziennej pracy możesz wprowadzić różnorodność.
  2. Wykorzystaj ważną ideę, inicjatywę lub akcję, by rozpocząć rozmowę o D&I w firmie.
  3. Poszukaj w firmie osób, którym może zależeć na świadomym zarządzaniu różnorodnością, ale nie zapomnij też o pasjonatach i pasjonatkach.
  4. Dopasuj działania do poziomu świadomości w firmie.
  5. Sprawdź, jak w organizacji rozumiana jest różnorodność i jakie są oczekiwania Twoich kolegów i koleżanek.
  6. Szukając sponsora buduj argumentację opartą na wewnętrznych i zewnętrznych danych.

Kolejne etapy to przeprowadzenie audytu wewnątrz organizacji a następnie zbudowanie strategii wdrożenia kultury różnorodności. O tym też przeczytasz w poradniku. Potem, gdy strategia będzie gotowa przyjdzie czas na komunikację tych rozwiązań w organizacji. To kluczowy moment. Niezwykle ważne jest także, aby już na samym początku przekonać liderów o tym, że warto wdrażać takie rozwiązania.

Wydaje mi się, że potrzebujemy dzisiaj liderek i liderów będących humanistami. Zobaczenie w swoim współpracowniku, współpracowniczce, kliencie, klientce człowieka, a nie rekord w systemie, jest wbrew pozorom ogromnie trudne. Nauczeni, wyszkoleni możemy dysponować rezerwuarem narzędzi budowania relacji, włączającego zarządzania, ale to nie oznacza, że jesteśmy empatycznym liderem czy empatyczną liderką. Kiedyś jeden z harwardzkich profesorów powiedział, że czas wysyłać liderki i liderów na studia z literatury, a nie kolejny MBA i duża w tym mądrość.

Artur Nowak-Gocławski, Prezes Grupy ANG i Fundacji Nienieodpowiedzialni

Praca w obszarze różnorodności i włączania nie jest zwykłą pracą. Jest to przeznaczenie, które czeka na osobę nieustannie szukającą odpowiedzi na pytania: dlaczego równość wciąż nie jest przywilejem dla wszystkich, różnorodność nie jest postrzegana jako wartość dodana, a włączanie nadal nie jest integralną częścią każdego miejsca pracy?

Susana Romantsova, Fundacja DEIA

Udostępnij: