Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Ponad 2000 miejsc noclegowych dla obywateli Ukrainy w niecały miesiąc Ponad 2000 miejsc noclegowych dla obywateli Ukrainy w niecały miesiąc
Pomoc Ukrainie

Ponad 2000 miejsc noclegowych dla obywateli Ukrainy w niecały miesiąc


30 marca, 2022

Nasza fundacja wraz z Grupą ANG, Nieruchomosci-online.pl i agentami nieruchomości, którzy wzięli udział w akcji „Pośrednicy dla Ukrainy” łącznie zebrała ponad 2000 miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy. Niektórzy właściciele mieszkań, domów czy pokoi udostępnili je bezpłatnie, część kosztów Grupa ANG i jej przyjaciele wzięli na siebie. Schronienie w nich znaleźli nasi podopieczni oraz Fundacji Humanosh.

Jak wynika z danych Straży Granicznej od wybuchu wojny w Ukrainie, polsko-ukraińską granicę przekroczyło ponad 2,23 mln osób. Wiele z nich szuka bezpiecznego schronienia w Polsce, inni planują dalszą podróż. Od początku wojny połączyliśmy siły z Grupą ANG, Nieruchomosci-online.pl oraz agentami nieruchomości. Osobami biorącymi udział w akcji „Pośrednicy dla Ukrainy” (16 grup regionalnych na Facebooku). Wszystko po to, aby wspólnie stworzyć ogólnopolską bazę lokali mieszkalnych, w których nocleg znajdą uchodźcy z Ukrainy. W niecały miesiąc znalazło się w niej ponad 400 lokali (domy, mieszkania, kwatery i pokoje). Daje to łącznie ponad 2000 miejsc noclegowych, w których schronienie znajdują nasi podopieczni oraz Fundacji Humanosh im. Sławy i Izka Wołosiańskich.

Razem dla Ukrainy


W tym mrocznym czasie, gdy trwa agresja Rosji w Ukrainie, słowo solidarność nabiera jeszcze większego znaczenia nie zwykle. Uważam, że w pewien sposób jest ona wyrazem walki o wolność Ukraińców, Polaków, Europejczyków. Nie możemy angażować się militarnie, ale powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, by minimalizować skutki wojny dla naszych wschodnich przyjaciół. Stąd już od pierwszego dnia wojny wraz z naszą społecznością, przyjaciółmi ANG i partnerami podjęliśmy różne działania. Są wśród nich też te, aby osobom szukającym bezpiecznego schronienia w naszym kraju umożliwić nocleg. Wspólnymi siłami, bardzo szybko zbudowaliśmy bazę lokali mieszkalnych, dzięki czemu też pomagaliśmy konkretnym rodzinom. Wiele z osób zaangażowanych w ten projekt zdecydowało się udostępnić bezpłatnie swoje mieszkania czy przyjąć ukraińskie rodziny pod swój dach. Część mieszkań finansujemy my. Te szybkie, improwizowane działania miało na celu organizację pomocy nim pojawią się rozwiązania systemowe.” – mówi Artur Nowak-Gocławski, prezes Grupy ANG i Fundacji Nienieodpowiedzialni. „Dziękuję wszystkim tym, którzy włączyli się w budowę bazy – naszym współpracownikom i ich rodzinom, przyjaciołom, partnerom oraz klientom. Solidarność z naszymi siostrami i braćmi z Ukrainy daje nadzieję, że możemy budować dobry świat. – dodaje Artur Nowak-Gocławski.

Gdzie jeszcze uchodźcy z Ukrainy mogą szukać miejsc noclegowych?

Blisko miesiąc od rozpoczęcia wojny w Ukrainie w Polsce, zarówno przez osoby prywatne, NGO czy środowiska biznesowe i ekonomiczne prowadzonych jest szereg inicjatyw na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Obecnie obywatele z pogrążonego wojną kraju mogą szukać pomocy w znalezieniu lokum między innymi na:

  • https://pomagamukrainie.gov.pl/
  • https://ukrainskidom.pl/
  • https://uasos.org/

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej