Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Język jako nośnik wartości. Wykłady prof. Jerzego Bralczyka
Wykład

Język jako nośnik wartości. Wykłady prof. Jerzego Bralczyka


17 września, 2021

W życiu kierujemy się wartościami, które wcielone są w nasz język. Dobrze jest czasem pomyśleć jak język gruntuje w sobie te wartości i w jaki sposób dostarcza nam możliwości myślenia. Bo myślimy przecież językiem, wartościami i słowami, które te wartości nazywają.

Zapraszamy na 10 wyjątkowych spotkań z prof. Jerzym Bralczykiem, który opowiada o wartościach takich jak: uczciwość, piękno, prawda, szacunek, odpowiedzialność, godność, tolerancja, wolność, wrażliwość, sprawiedliwość.

Mecenasem cyklu jest Grupa ANG SA. Za pomoc w realizacji nagrania serdecznie dziękujemy gospodarzom Pałacu Boglewice.

Odcinek 1 – Uczciwość

Kiedy jesteśmy uczciwi mamy spokojne sumienie, wewnątrz siebie czujemy się w porządku. Uczciwość to z jednej strony rzetelność, porządność, sumienność. A z drugiej – prawość, honor, równość. Czy uczciwość jest mierzalna? Czy jest trudna? Jakie mamy wyobrażenie o uczciwości? Jak ją sprawdzić, weryfikować?

Odcinek 2 – Piękno

Wśród znanych od starożytności wartości piękno, dobra i prawda – z tych trzech piękno zdaje się być najbardziej subiektywną wartością. Piękno jest domeną estetyki, tak jak dobro jest domeną etyki. Czy najpierw było piękno czy dobro? Czy wartość piękna powoli odchodzi? Może do piękna jako takiego już mniej się odwołujemy, mniej myślimy o ideałach piękna.

Odcinek 3 Prawda

Prawda – ma szczególne znaczenie spośród trzech głównych wartości jakimi są piękno, dobro i prawda. Za prawdę ludzie oddawali życie, cierpieli. Prawda weryfikuje inne wartości. To słowo ma w sobie pewien rodzaj wzniosłości, patosu. Chcemy żyć w prawdzie, stawać w prawdzie. Prawda zawsze wypłynie na wierzch. Dziś z prawdą mamy pewien kłopot. W natłoku najrozmaitszych informacji mamy trudności z weryfikacją – co dziś jest prawdziwie?

Chcesz obejrzeć wykład bezpłatnie?

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej