Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Wpływ, racje i relacje – wykłady dr Joanny Heidtman Wpływ, racje i relacje – wykłady dr Joanny Heidtman
Wykład

Wpływ, racje i relacje – wykłady dr Joanny Heidtman


23 listopada, 2021

Czy konformizm jest zawsze zły? Czy wiesz kiedy i jaki wpływ wywierasz na innych ludzi? Dlaczego tak ważna jest dla nas przynależność do grup społecznych i skłonność na dzielenie świata na „bezpiecznych” swoich i stanowiących pewne „zagrożenie” obcych. Na te inne pytania dotyczące relacji społecznych wyjaśnia dr Joanna Heidtman w 5-odcinkowym cyklu „Wpływ, racje i relacje.

Odcinek 1 – Konformizm i niewiedza wielu

Konformizm w potocznym języku ma złe konotacje. Tymczasem, jeśli spojrzymy chłodnym okiem zobaczymy, że czasem jest niezbędny by na przykład funkcjonować sprawnie w grupie, że ważne aby znać mechanizm powstawania
konformizmu w różnych postaciach i sytuacjach oraz konsekwencje w tego wynikające.

Odcinek 2 – Wpływ i manipulacja

To temat, który niemal zawsze wzbudza emocje. Może dlatego, że podświadomie wiemy, że na co dzień wywieramy wpływ i, uwaga – manipulujemy innymi. Często zakładamy, że to taka „ukryta sztuka”, w której ćwicząc się możemy osiągnąć profity. Albo przynajmniej przejrzeć czyjeś niecne intencje i wytrącić oręż z ręki manipulanta. Tymczasem sprawa wygląda nieporównanie bardziej banalnie…

Odcinek 3 – Konflikty i podziały. My-oni-inni-obcy

Mamy w sobie wszyscy potrzebę określania tego, kim jesteśmy, do jakiej grupy przynależymy i co nas definiuje. Ta potrzeba jest u nas została u nas jako ludzi ewolucyjnie ukonstytuowana bardzo dawno – kiedy jeszcze żyliśmy w
społecznościach zbieracko-łowieckich, przetrwanie zależało od przynależności do grupy (kto się odłączył, nie przetrwał), i dobrego rozpoznawania kto jest swój, kto obcy. Pozostała więc w nas automatyczna skłonność na dzielenie świata na „bezpiecznych” swoich i stanowiących pewne „zagrożenie” obcych. Z tego wynika kilka ważnych i dla społecznych i indywidualnych zachowań konsekwencji.

Odcinek 4 – Wpływ lidera

Lider nie istnieje bez tych, którzy za nim, czy za jego/jej inspiracją podążają. Nie można się ogłosić liderem – trzeba być za takiego uznanym. Jest oczywiście tyle koncepcji przywództwa co książek i opracowań na ten temat. W czwartym odcinku cyklu dr Joanna Heidtman zwraca uwagę na taki koncept współczesnego lidera czy liderki, który podkreśla konstruktywny wpływ wynikający ze spójności wewnętrznej, bycia liderem, który raczej idzie za ludźmi niż przed nimi, kieruje się wartościami i który nie próbuje naśladować innych, a szuka i rozwija w sobie to, co jest niepowtarzalne.

Odcinek 5 – Sukcesy i porażki

Piąty i ostatni odcinek cyklu dr Joanny Heidtman zaczyna się od cytatu „Jaka piękna katastrofa!” z filmu Greg Zorba. Jakie znaczenie ma nasze podejście do niepowodzeń i porażek w obliczu tego, że żyjemy kulturze sukcesu i bardzo jesteśmy na tym skupieni? Jak wyjaśniamy nasze niepowodzenia? Czy można nauczyć się pokonywania porażek ? Czy mamy na to w ogóle wpływ?

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej