Coraz częściej w gabinetach terapeutycznych spotyka się pacjentów z lękami przed zmianami klimatycznymi, tematem deficytu kontaktu z naturą – zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Izolacja związana z epidemią sprawiła, że zabrakło nam przestrzeni i kontaktu z przyrodą. Jak sobie z tym poradzić?
Zapraszamy na wysłuchania kolejnego odcinka cyklu Nowy Nieznany Świat, w którym rozmawiamy z Łukaszem Misiuną – między innymi o szukaniu w ludziach przyrody, o nierozerwalnej łączności ludzi z naturą, od której coraz bardziej się oddalamy, o samotności i lękach przed zmianami klimatycznymi. Będzie też od tym jak to się dzieje, że oduczamy się odpowiedzialności. Zapraszamy.
Łukasz Misiuna – kielczanin, pedagog, psychoterapeuta, publicysta, przyrodnik. specjalista ds. zarządzania zasobami przyrody i środowiska, Prezes Stowarzyszenia Psychoedukacyjno-Przyrodniczego MOST, członek rady redakcyjnej Miesięcznika Dzikie Życie. W latach 2001–2015 nauczyciel akademicki. Od 2003 roku prowadzi psychoterapię i terapię rodzin. Specjalizuje się w ornitologii i chiropterologii. Prowadzi własne projekty badawcze i ochrony przyrody. Zajmuje się ochroną bioróżnorodności i ideą zrównoważonego rozwoju. Autor kilkunastu publikacji naukowych z zakresu ornitologii, chiropterologii i botaniki oraz kilkunastu publikacji popularnonaukowych z zakresu prawa ochrony przyrody i filozofii przyrody.