• Brak produktów w koszyku.

Sumeryjska bogini w metropolii

Kilkanaście lat temu szkockie wydawnictwo Canongate Books wpadło na genialny pomysł, żeby dawne mity z całego świata „przepisać” na nowo, wychwytując z nich to, co jest bliskie i ważne dla współczesnego czytelnika. Do projektu zostali zaproszeni najwybitniejsi pisarze z całego świata. Margaret Atwood napisała wspaniałą „Penelopiadę”, Wiktor Pielewin „Hełm grozy”, Alexander McCall Smith „Angusa od snów”, a Dubravka Ugresić „Babę Jagę”.

W Polsce projekt prowadzony był przez wydawnictwo Znak, a w jego ramach przełożono na polski bodajże pięć książek. Szkoda, że tylko tyle, bo w ramach światowego projektu powstało ich znacznie więcej, a o kolejnych mitach napisali między innymi Byatt, Pullman, Kirino czy Faber. Do grona najwybitniejszych, światowych pisarzy, którym powierzono to bardzo trudne zadanie, zaproszona została Olga Tokarczuk. To był pierwszy, wymowny znak (15 lat temu), że twórczość dzisiejszej noblistki jest zauważana i ceniona na świecie. Olga Tokarczuk pochyliła się nad mitem o Inannie, bogini sumeryjskiej, która zdecydowała zmierzyć się ze swoją starszą siostrą Ereshkigal, królową podziemnego świata, władczynią śmierci. „Anna In w grobowcach świata” to książka o współczesnej kobiecie, która zmaga się z urokami i „urokami” miasta. Książka pełna dźwięków, zapachów, tłoczna i skrajnie obezwładniająca. To chyba najmniej znana książka Olgi Tokarczuk, choć jak twierdzi autorka, jej ulubiona. I choćby z tego powodu warto po nią sięgnąć. 

Olga Tokarczuk

„Anna In w grobowcach świata”

Wydawnictwo Znak, Kraków 2006

Socjolog, metodolog, wykładowca akademicki, adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor wielu krajowych i zagranicznych publikacji naukowych i popularnonaukowych z dziedziny socjologii, komunikacji interpersonalnej i wakcynologii społecznej. Projektuje i koordynuje polskie i międzynarodowe projekty badawcze we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, Państwowym Zakładem Higieny, Narodowym Instytutem Leków oraz Uniwersytetem Ankarskim. Wspiera sektor biznesu w zakresie badań i analiz społecznych oraz etyki biznesu. Jest maratończykiem. Trenuje cross-biking i squasha.