W tym roku badanie obejmie 21 krajów z Europy, po raz pierwszy Polskę. Zebrane dane pozwolą wypełnić lukę wiedzy na temat przedsiębiorstw społecznych w Europie. W Polsce projekt ESEM koordynuje Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Badanie potrwa do końca grudnia 2021 r.
Projekt ESEM ma na celu komunikowanie, wspieranie i promowanie potrzeb i interesów przedsiębiorstw działających w obszarze ekonomii społecznej i solidarnej w Europie i poza jej granicami. Monitor ESEM zbiera ważne spostrzeżenia od uczestniczących w badaniu na temat przedsiębiorczości społecznej i udostępnia je decydentom, urzędnikom państwowym, inwestorom, badaczom oraz praktykom działającym na rzecz pozytywnego wpływu społecznego i środowiskowego.
Jak wziąć udział w badaniu?
Do udziału w badaniu Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza
- podmioty z trzeciego sektora,
- podmioty ekonomii społecznej
- firmy komercyjne
Badanie jest dostępne w polskiej wersji językowej.
Kliknij i wypełnij ankietę – w prawym górnym rogu należy wybrać kraj – Polska.
Po co ESEM?
Dotychczas dane ESEM przyczyniły się do opracowania planu działania UE na rzecz ekonomii społecznej, który jest obecnie przygotowywany przez Komisję Europejską, wpłynęły też na prawodawstwo i możliwości finansowania w niektórych krajach.
Zebrane dane pomogą też prawodawcom, decydentom i podmiotom finansującym lepiej zrozumieć wyzwania i potrzeby, przed którymi stoisz jako przedsiębiorca społeczny, jako organizacja nastawiona na pozytywny wpływ na społeczeństwo i/lub środowisko naturalne.
Wyniki badań pozwolą również na rozwój lepszego finansowania, ustawodawstwa, polityk i wsparcia przedsiębiorstw społecznych w przyszłości. Są one i będą prezentowane na spotkaniach z krajowymi i unijnymi decydentami oraz inwestorami a także podczas innych ważnych wydarzeń.
Badania ESEM są przeprowadzane przez uczelnie i badaczy z poszczególnych krajów europejskich we współpracy z lokalnymi organizacjami wspierającymi przedsiębiorczość społeczną. Monitor ESEM jest inicjatywą sieci Euclid Network.
O Euclid Network
Euclid działa w międzynarodowym partnerstwie z ponad 20 organizacjami przy wsparciu m.in. Komisji Europejskiej i Światowego Forum Ekonomicznego.
Przez ostatnich 5-14 lat, monitory krajowe w Niemczech, Holandii i Wielkiej Brytanii dostarczyły wiele wartościowych danych na temat przedsiębiorstw społecznych i startupów o pozytywnym wpływie społecznym i środowiskowym. Wnioski z badań monitora doprowadziły do ważnych zmian w politykach krajowych i na poziomie UE, zwiększonej widzialności i zrozumienia modelu przedsiębiorstwa społecznego i jego roli w osiąganiu Zrównoważonych Celów Rozwoju wytyczonych przez ONZ.
Te osiągnięcia stały się początkiem uruchomienia przez Euclid Network (EN), członkowskie organizacje i innych partnerów Europejskiego Monitora Przedsiębiorstw Społecznych (European Social Enterprise Monitor – ESEM).
Na pytania odnośnie badania ESEM odpowiada Marzena Starnawska: mstarnawska@wz.uw.edu.pl
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie Euclid Network:
https://euclidnetwork.eu/portfolio-posts/european-social-enterprise-monitor-esem/