Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Prezentacja Artystki – Dominika Kowynia Prezentacja Artystki – Dominika Kowynia
Magazyn

Prezentacja Artystki – Dominika Kowynia


20 grudnia, 2023

Obraz przedstawia dwie kobiety w ruchu, który odczytać można jako bieg lub taniec, ale też w jakimś sensie siłowanie się. Są tu namalowane metaforycznie: z jednej strony potrzeba, a wręcz przymus intensywnej pracy utożsamianej z rozwojem, staniem się, kim się jest, walka o swoje prawa; z drugiej strony – uczestniczenie w emancypacji zbiorowej, opartej na narracji o wspólnocie, budowaniu wspierających relacji między kobietami, zaprzestaniu walki o bycie istotami nieustannie produktywnymi.

Autorka obrazu ma korzenie wiejsko-górnicze, obecnie jest profesorką w Akademii Sztuk Pięknych i malarką. Czuje przymus ciągłej pracy i udowadniania, że zasługuje na ten awans. Jednocześnie wie, że najrozsądniejsze i najzdrowsze byłoby życie pozbawione rywalizacji i zaprzestanie udziału w zawodowym wyścigu.

„Poganiaczka”, 2022, obraz olejny na płótnie 150×120 cm.

Fot. dzięki uprzejmości Polana Institute

Dominika Kowynia – ur. 1978 r. Mieszka i pracuje w Katowicach. Studiowała na katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie od kilkunastu lat pracuje jako wykładowczyni. Zajmuje się olejnym malarstwem figuratywnym. Interesuje ją styk osobistych doświadczeń z bieżącymi wydarzeniami, najnowszą historią i literaturą. Zrealizowała wiele wystaw indywidualnych i brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych.

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej