• Brak produktów w koszyku.

Nowa umowa społeczna i jej język

Na czym polega sztuka nierozmawiania ze społeczeństwem i czy oznacza zanik określonej funkcji języka? Jak nowy język publiczny wpływa na zachowania społeczne? Rozmowa z prof. Przemysławem Czaplińskim

Język żywy to język, który współistnieje i współtworzy życie społeczne. Funkcja dialogowa języka jest jedną z podstawowych dla człowieka i społeczeństwa. Język nie istnieje w próżni. Istnieje między nami – prowadzimy rozmowy, milczymy, komunikujemy się na różnych poziomach. Jeżeli siłą, przy użyciu różnych instrumentów, ingeruje się w ten język, zabraniając używania pewnych słów, narzucając słowom określone znaczenia to nastąpi wówczas pewien rodzaj deprawacji i deprywacji. Ludzie nie będą mieć prawa do dialogu.

Zapraszamy na spotkanie z prof. Przemysławem Czaplińskim z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, historykiem literatury polskiej i europejskiej XX i XXI wieku, eseistą, tłumaczem, krytykiem literacki; członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Nauk.

Dziennikarz radiowy i telewizyjny. Zajmuje się dziennikarstwem idei. W NNO jest redaktorem i prowadzącym wywiady oraz konferencje. Prowadzi też program "BIZON-Biznes Odpowiedzialny i Nowoczesny" w MUZO.FM (Grupa POLSAT). Pisze książki tematyczne, biograficzne i powieści. Jest też moderatorem licznych konferencji i debat związanych z biznesem, zrównoważonym rozwojem, ekologią.