Brak wody od wielu lat jest dużym problemem na innych kontynentach świata. Teraz coraz częściej doświadczają tego samego mieszkańcy Europy, w tym Polski. Najwyższy czas, aby każdy z nas zaczął dbać, szanować i odpowiedzialnie korzystać z wody. Jak to robić? Podpowiada Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie w najnowszej publikacji edukacyjnej „Woda jest przyszłością! Aktywizm w dobie kryzysu klimatycznego”. Polecamy.
Woda jest naszym dobrem wspólnym. Jest fundamentem życia na Ziemi i stanowi niezbędny element naturalnych ekosystemów oraz regulacji klimatu. Dlatego tak ważne jest przywracanie ekosystemom wodnym ich naturalnego stanu, by zapewnić wszystkim istotom żywym dostęp do zdrowego środowiska. Ochrona wody jako zasobu musi się odbywać wielotorowo – poprzez regulacje prawne, edukację społeczeństwa i działania zmierzające do ograniczania tak niebezpiecznych zjawisk jak np. prywatyzacja wody.
Zagrożenia dla wody
W publikacji przeczytamy też jakie są główne zagrożenia dla wody. Autorka wymienia m.in. zanieczyszczenia (czyli ścieki pochodzące z produkcji rolnej, chemicznej, przemysłowej), regulowanie rzek, które zaburzają naturalną dynamikę cieków oraz prywatyzacja. Ten ostatni termin to dość niebezpieczne zjawisko. Po krótce chodzi o to, że firmy i wielki biznes dostrzegły już dawno na tyle dużą wartość wody, że zaczęła ona mieć status niebieskiego złota tzn. traktuje się ją jako towar. Dochodzi do bardzo niebezpiecznych sytuacji, na skutek których ogranicza się, a nawet odbiera społeczeństwom dostęp do wody. Wojna o ten naturalny zasób to całkiem realny scenariusz.
Ślad wodny – co to jest?
Ciekawym i istotnym wątkiem w publikacji „Woda jest przyszłością!” jest pojęcie śladu wodnego. Wg autora tego terminu prof. Ariena Y. Hoekstra:
Ślad wodny to innowacyjna koncepcja analizy zużycia wody i zanieczyszczeń wzdłuż łańcuchów dostaw, oceny zrównoważonego charakteru użycia wody oraz badania, gdzie i w jaki sposób można najlepiej ograniczyć zużycie wody.
Jak to zobrazować? Coraz więcej mówi się o tym, że produkcja żywności, odzieży oraz nasze życie codziennie generują zużycie olbrzymiej ilości wody. Dla przykładu produkcja jednej porcji steka wołowego oznacza zużycie 4650 litrów wody! Dalej, jedna koszula bawełniana to 2495 litrów wody. Z kolei duży kawałek sera żółtego (500 g) to zużycie 2500 litrów wody.
W publikacji można przeczytać również listę prostych wskazówek, co zrobić, aby ograniczyć zużycie wody oraz ponownie ją wykorzystywać. Podajemy jeden z przykładów, resztę znajdziecie w opracowaniu Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie.
Jak oszczędzać wodę w łazience?
- Czekając, aż woda pod prysznicem się rozgrzeje, możesz podstawić wiadro lub miskę na zimną wodę, która inaczej spłynęłaby do kanalizacji. Później możesz ją wykorzystać np. do podlewania roślin.
- Kontroluj zużycie wody podczas mycia rąk oraz zębów. Do mycia zębów możesz używać kubka.
- Sprawdź, czy wszystkie baterie są szczelne i woda nie ucieka przez popsute uszczelki.
- Zainwestuj w toaletę na szarą wodę. To rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne na rynku.
- Zainstaluj perlatory w bateriach oraz deszczownicę pod prysznicem. Jest to również dobry sposób na zwiększenie oszczędności.
- Nie uruchamiaj pralki, dopóki nie będzie pełna. Staraj się włączać tryb EKO, który ma zwiększony czas namaczania, dzięki czemu wykorzystuje mniej energii.
- Zwracaj uwagę na długość kąpieli – nie potrzebujesz dużo czasu, żeby się umyć.
- Prawie każdy to robi, ale nikt nie chce się przyznać: sikanie pod prysznicem jest OK.
Po więcej wiedzy, w tym porad odsyłamy tutaj: https://www.ekonsument.pl/materialy/publ_711_przede_wszystkim_woda.pdf
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie (FKO) jest ogólnopolską organizacją prowadzącą działalność na rzecz
zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie. Chcemy sprawić, by w gąszczu towarów i usług każdy mógł odnaleźć produkty wytworzone z poszanowaniem środowiska i godności pracowników, dlatego informujemy o tym, kto szyje nasze ubrania, jak kupić produkty żywnościowe bezpośrednio od rolnika czy gdzie szukać odpowiedzialnych producentów.