Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Natura przyszła odebrać dług –  rozmowa z prof. Szymonem Malinowskim Natura przyszła odebrać dług –  rozmowa z prof. Szymonem Malinowskim fot. Kacper Nowak-Gocławski
Eco-Społeczeństwo

Natura przyszła odebrać dług – rozmowa z prof. Szymonem Malinowskim


4 sierpnia, 2021

Bez natury nie byłoby ani kapitału ludzkiego ani kapitału finansowego. Natura daje nam różne usługi – zapewnia klimat, w którym możemy żyć i produkować żywność, zapewnia nam dobrostan. Żyjemy z konsumpcji tej natury. A my nauczyliśmy się za to nie płacić. Zaciągnęliśmy dług i jeśli chcemy myśleć o przyszłości, musimy ten dług spłacać  – i to razem z odsetkami.

Każde działanie, które nie prowadzi wprost do redukcji emisji CO2 – nie jest działaniem pro-klimatycznym. Każde działanie, które nie prowadzi wprost do zachowania bądź wzrostu bioróżnorodności nie jest działaniem pro-klimatycznym. To są dwie niewiarygodnie proste reguły, które w zasadzie pozwalają osądzić większość naszych postępowań – mówi prof. Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki, Zakładu Fizyki Atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego. 

Czy coś w końcu wymusi na nas odpowiedzialność za klimat i planetę? Czy jest możliwe „braterstwo” ekonomii i ekologii? ekonomia ma potencjał na to, żeby być eko? Jak przeciętnemu „Kowalskiemu” wytłumaczyć, że działać musimy tu i teraz?

Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu Nowy Nieznany Świat, który prowadzi Krystyna Romanowska. 

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej