Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Migracje – co o tym wiemy? Rozmowa Elizy Michalik z Maciejem Grześkowiakiem. Część 1. Migracje – co o tym wiemy? Rozmowa Elizy Michalik z Maciejem Grześkowiakiem. Część 1.
Dialog

Migracje – co o tym wiemy? Rozmowa Elizy Michalik z Maciejem Grześkowiakiem. Część 1.


13 grudnia, 2023

Zaczynamy nowy cykl rozmów w NNO – tym razem na temat migracji. Jest to temat złożony, wielowątkowy i budzący wiele kontrowersji. Treści, które na co dzień czytamy w sieci, mediach społecznościowych są podawane w sposób niezwykle uproszczony, a „wiedzę” czerpiemy głównie i niestety od populistycznych polityków.

Kim jest migrant? Kim jest uchodźca? Dlaczego decydują się na tak niebezpieczny krok jak nielegalne przekraczanie granic. Co się dzieje dziś z ludźmi, którzy w sposób nielegalny przekraczają granice w Polsce i w Europie? Czy i dlaczego pomija się obowiązujące procedur dot. ochrony międzynarodowej, procedur azylowych? Dlaczego boimy się tych ludzi? Co powinniśmy zrobić jako społeczność międzynarodowa? Czy istnieją dobre rozwiązania jeśli chodzi o międzynarodowy system ochrony uchodźców? Co z polityką integracyjną, której Polska dziś nie ma?

Na te inne odpowiada dziś nasz pierwszy gość – Maciej Grześkowiak – Główny Koordynator do spraw współpracy naukowej w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Prawnik, doktorant w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW i Zakładzie Praw Człowieka Wydziału Prawa i Administracji UW. Wykładowca akademicki na Wydziale Prawa i Administracji UW. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się w obszarze ochrony praw człowieka. Kierownik projektu badawczego poświęconego niedostatkom uniwersalnego systemu ochrony uchodźców, finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki. Zawodowo wywodzi się z sektora pozarządowego. Jako ekspert z zakresu ochrony uchodźców zajmował się implementacją programów humanitarnych na Bliskim Wschodzie. Współpracował też z Helsińską Fundacją Praw Człowieka.

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej