Do 10 lutego organizacje pozarządowe mogą zgłaszać firmy i fundacje firm do 26. edycji konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku”. Szansę na nagrodę mają przedsiębiorstwa prywatne i państwowe zaangażowane m.in. w pomoc uchodźcom i Ukrainie, wspierające działania na rzecz lokalnych społeczności, zdrowia, różnorodności, ochrony środowiska oraz angażujące pracowników w wolontariat. Hasło tegorocznej edycji to „Dobro nie zna granic!”.
Celem Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku 2023 jest promocja społecznego zaangażowania i społecznej odpowiedzialności przedsiębiorców oraz wspieranie partnerskiej współpracy firm z organizacjami pozarządowymi. To też najstarsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla firm, przedsiębiorców i fundacji firm jak również doskonała okazja do publicznego podziękowania darczyńcom za udzielone wsparcie.
Kategorie
- Kultura i edukacja
- Lokalne partnerstwa
- Ochrona środowiska i klimatu
- Pomoc społeczna i charytatywna
- Otwartość na różnorodność
- Zdrowy tryb życia
- Pomoc uchodźcom i Ukrainie
firmy mogą być zgłaszane wyłącznie przez organizacje pozarządowe. Z kolei w kategorii Wolontariat pracowniczy firmy i fundacje firm mogą zgłaszać się same.
Kategoria specjalna
W tym roku Kapituła nagrodzi również firmę w kategorii specjalnej „Dobra współpraca biznesu i organizacji pozarządowych” bazując na „Karcie zasad dobrej współpracy biznesu i organizacji pozarządowych”. Nagrodę otrzyma przedsiębiorstwo, które w najwyższym stopniu realizuje zasady w niej opublikowane. Kategoria ta ma na celu zebranie wzorcowych przykładów partnerstwa i pokazanie dobrych praktyk w tym zakresie. W tej kategorii firmy mogą być zgłaszane jedynie przez organizacje pozarządowe.
Jak nominować?
Aby nominować firmę do tytułu „Dobroczyńcy Roku” należy wypełnić odpowiedni dla danej kategorii formularz zgłoszeniowy. Znajduje się on na stronie generatorspoleczny.pl/dobroczynca-roku (zakładając wcześniej indywidualne konto) do 10 lutego do godz.13:00.
Każdy wniosek zostanie oceniony przez ekspertów i ekspertki, a spośród najwyżej ocenionych Kapituła Konkursu wyłoni laureatów. W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele i przedstawicielki najważniejszych organizacji i instytucji związanych z rozwojem społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce: Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, UN Global Compact Polska, Forum Darczyńców, Business Centre Club, Pracodawców RP, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Konfederacji Lewiatan.
Statuetki zostaną wręczone 31 maja 2023.
Organizatorem Konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku” jest Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce. Fundatorem Konkursu – Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Nad prawidłowością przebiegu procedur Konkursu czuwa firma E&Y.
Patroni medialni: magazyn „Raport ESG” oraz portale: NNO, odpowiedzialnybiznes.pl, portal ngo.pl, RaportCSR.pl, oesg.pl, marketingnews.pl, niepełnosprawni.pl, NowyMarketing.pl, witrynawiejska.pl