Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Czym jest sprawiedliwość energetyczna i czy w ogóle jest możliwa?  Czym jest sprawiedliwość energetyczna i czy w ogóle jest możliwa? 
Zrównoważony Rozwój

Czym jest sprawiedliwość energetyczna i czy w ogóle jest możliwa? 


31 maja, 2022

Rozmowa z Urszulą Kuczyńską, lingwistką, ekspertką ds. energetycznych, autorką książki „Atom dla klimatu” została przeprowadzona w pierwszych dniach agresji Rosji na Ukrainę. Już wówczas było wiadomo, choć niewiele się o tym mówiło, że jest to wojna także o zasoby energetyczne. W podcaście ekspertka wyjaśnia mechanizmy zależności energetycznej Europy Zachodniej od Rosji i jej możliwe konsekwencje. Tłumaczy także, dlaczego budowa elektrowni jądrowych, najczystszego źródła energii, powinna być priorytetem w polityce energetycznej każdego państwa. 

W dzisiejszym świecie dostęp do energii elektrycznej jest warunkiem realizacji praw człowieka, uczestnictwa w życiu społecznym, gospodarczym. Niestety dziś świat nie jest sprawiedliwy energetycznie, a tocząca się wojna w Ukrainie jest w jakimś sensie wojną o sprawiedliwość energetyczną.

O ubóstwie energetycznym mówi i edukuje Fundacja Stocznia. Warto śledzić ten temat, gdyż kryzys energetyczny w kolejnych miesiącach stanie się jednym z większych wyzwań w Polsce i na świecie.

Kliknij i dowiedz się więcej

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej