Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Czy istnieje przepis na dobre przeprosiny? Rozmowa z dr. Pawłem Fortuną Czy istnieje przepis na dobre przeprosiny? Rozmowa z dr. Pawłem Fortuną fot. Brett Jordan / Pexel
Relacje

Czy istnieje przepis na dobre przeprosiny? Rozmowa z dr. Pawłem Fortuną


29 listopada, 2021

Trudno jest przyznać się do porażki – trudno przed innymi, a najtrudniej przed samym sobą. Nasze ego – mechanizm obronny –  z jednej strony tworzy mocny szkielet, który pomaga nam być, a z drugiej nie dopuszcza prawdy o nas samych. Przyznanie się do porażki wiąże się ze strachem przed konsekwencjami. Jak zatem ją przyjąć? Wyjaśnia dr Paweł Fortuna – psycholog, trener biznesu i wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego.

Tu z pomocą przychodzi dzielność. Pomaga dostrzec, że jesteśmy w ślepej uliczce, dopuścić myśl, że mogliśmy kogoś urazić, skrzywdzić, dostrzec te krzywdę, skonfrontować się z tą osobą, przeprosić i przyjąć odpowiedzialność –  zrobić krok, aby odbudować zaufanie i więź. Dzielność wiąże się też z dostrzeganiem tego, że jesteśmy ludźmi, a więc popełniamy błędy. Z tą świadomością życie może być dużo łatwiejsze dla nas wszystkich, a na pewno bliższe prawdy.

Jak przepraszać, aby odzyskać zaufanie i kontynuować relacje? Ja radzić sobie z porażkami?

Wysłuchaj rozmowy Ewa Dunal z dr. Pawłem Fortuną.

 


dr Paweł Fortuna (pawelfortuna.pl)

Psycholog, trener biznesu, wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego i Uniwersytecie SWPS. Wieloletni badacz procesów perswazji i obrony przed manipulacją, aktualnie koncentruje się na zagadnieniach recepcji sztucznej inteligencji oraz projektowania pozytywnych systemów hybrydowych.

Od 26 lat współpracuje ze światem biznesu w zakresie doskonalenia kompetencji menadżerów, sił sprzedaży i negocjatorów (m.in. twórca autorskiej koncepcji „Sprzedaż bez sprzedawania”). Publikuje artykuły m.in. w Current Psychology, Europes’ Journal of Psychology, Journal of Arts Management, Law & Society.

Jest autorem i współautorem kilkunastu książek, trzykrotnym laureatem Nagrody Teofrasta za najlepszą książkę psychologiczną (m.in. „Pozytywna psychologia porażki”) oraz czterokrotnym laureatem nagrody Książka dla Trenera Polskiego Towarzystwa Trenerów Biznesu (m.in. „Metafory i analogie w szkoleniach”). Współredaktor pierwszego w Polsce podręcznika akademickiego „Psychologia biznesu” (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020).

Członek ZAiKS, autor tekstów i kompozytor (największy hit: „Dziewczyna szamana”, 5 Fryderyków). Inicjator wielu akcji społecznych, w tym konferencji Ludzka twarz biznesu i Konferencji Aktualności Psychologicznych – Aktualia. Ostatnia książka: „Optimum. Idea pozytywnej cyberpsychologii” (Wydawnictwo Naukowe PWN). 

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej