Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
Co piąty konsument zrezygnował z danej marki ze względu na jej nieetyczne lub antyspołeczne działanie. Co piąty konsument zrezygnował z danej marki ze względu na jej nieetyczne lub antyspołeczne działanie.
Zrównoważony Rozwój

Co piąty konsument zrezygnował z danej marki ze względu na jej nieetyczne lub antyspołeczne działanie.


18 października, 2022

Sustainable Brands Poland oraz Ipsos przeprowadzili badanie na reprezentatywnej grupie polskich konsumentów w wieku 16-74. Celem badania była diagnoza stanu świadomości polskich konsumentów w obszarze zrównoważonego rozwoju oraz związanych z nim wartości i zachowań. Szczególną uwagę skupiono na spójności między deklarowanymi intencjami a realnymi działaniami. Aż co piąty konsument w Polsce odwrócił się od firmy lub marki za nieetyczne lub antyspołeczne zachowanie. Jednocześnie aż 68% z nas uważa, że posiada realny wpływ na działanie brandów.

Zrównoważony rozwój to nie tylko kwestie związane z ekologią, czy społeczną odpowiedzialnością biznesu. To również więcej, niż rekompensowanie szkód wywołanych przez działanie biznesu. To przede wszystkim sposób odpowiedzialnego działania firm we wszystkich obszarach wpływających na ich funkcjonowanie jako organizacji. Dotyczy to produktów końcowych w szerokim spektrum. Od produkcji i łańcucha dostaw, przez podejście do kwestii społecznych i pracowniczych, po same produkty i usługi, będące emanacją wartości marek i podążających za nimi konsumentów.

Shaping Behaviors for Impact ’22

Platforma Sustainable Brands funkcjonuje już w 20 krajach. Jednoczy największe brandy, które chcą dzielić się wiedzą lub czerpać wiedzę z zakresu zrównoważonej transformacji marki. W Polsce pierwszym przedsięwzięciem organizacji będzie założycielska konferencja Shaping Behaviors for Impact ’22, która odbędzie się 20 października w formule online. Podczas spotkania przedstawione zostaną główne wnioski z badania Socio-Cultural Trend Tracker 2022 z Ipsos. Podczas wydarzenia odbędą się debaty i panele dyskusyjne.

Szczególnie polecamy panel pt.: „Zarządzanie firmą, która się zmienia – perspektywa CEO”, w którym wezmą udział:

  • Bolesław Rok, Prof. dr hab. , Akademia Leona Koźmińskiego
  • Dominika Bettman, Dyrektor Generalna , Microsoft Polska
  • Magdalena Bezulska, Prezeska Grupy , Veolia term S.A.
  • Artur Nowak-Gocławski, Prezes Zarządu , Grupa ANG S.A. i Fundacji Nienieodpowiedzialni

Rejestracja na konferencję Shaping Behavior for Impact ’22: https://sbbrandsforgood.pl/shaping-behaviors-for-impact22

Badanie Socio-Cultural Trend Tracker 2022

Badanie Socio-Cultural Trend Tracker 2022 zostało przeprowadzone na reprezentatywnej grupie 2 001 polskich konsumentów, w wieku 16-74. Głównym celem było sprawdzenie gotowości konsumentów do podjęcia działań w obszarze 9 Zachowań Zrównoważonego Stylu Życia, zdefiniowanych przez Brands For Good (https://sbbrandsforgood.pl/9-kluczowych-zachowan-zrownowazonego-stylu-zycia).

Dodatkowo, zebrano także ocenę zrównoważonych działań wśród 214 największych Brandów z 15 sektorów. Wśród nich: sklepy budowlane i wyposażeniowe, higiena osobista, kosmetyki, bankowość, finanse i ubezpieczenia, telekomunikacja, sklepy online, napoje, napoje alkoholowe, sklepy odzieżowe, energia i paliwa, elektronika, medycyna bez recepty, produkty tytoniowe, przekąski, żywność.  

Wybrane wnioski z badania Sustainable Brands i Ipsos

  1. Jeden na pięciu konsumentów zrezygnował z marki i jej produktów za nieetyczne lub antyspołeczne działanie.
  2. Zdecydowana większość konsumentów (68%) wierzy, że ma wpływ na działania marek.
  3. Ponad 3/4 deklaruje, że pozostanie lojalna wobec marek, które pozwolą im żyć w lepszy i bardziej zrównoważony sposób
  4. Zgodnie z wynikami badania aż 97% Polaków zwraca uwagę na zrównoważony i odpowiedzialny rozwój. Tyle z nas deklaruje, że przynajmniej od czasu do czasu stara się zachowywać w sposób, który chroni planetę, jej mieszkańców i zasoby.
  5. Chronić środowisko może każdy z nas i tego też oczekujemy od firm i marek. Jednak blisko 1/3 z badanych uważa, że przerasta to ich możliwości, a tylko biznes, państwo i instytucje mają ich zdaniem systemową moc sprawczą, żeby wprowadzać zmiany na lepsze.
  6. Jednym z kluczowych wniosków jest wskazanie, że w Polsce liderkami zrównoważonego rozwoju są kobiety. To one najczęściej podejmują działania związane ze zrównoważonym i odpowiedzialnym rozwojem. I to one częściej deklarują, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy zamierzają takie działania podejmować i wdrażać.
  7. Dwie największe bariery w postępowaniu w sposób zrównoważony to: „Nie wiem jak zacząć” oraz „To nie jest mój priorytet”.
  8. Jednocześnie aż 61% konsumentów deklaruje ograniczenie zużycia wody oraz marnotrawstwa żywności jako działań, które podejmą w ciągu 12 miesięcy.
  9. 54% z nas planuje jeść więcej owoców, warzyw i produktów roślinnych (głównie ze względu na korzyści zdrowotne). Jednocześnie połowa z nas planuje kupować więcej trwalszych produktów, kosztem tych jednorazowych oraz kupować produkty z recyklingu.

Metryczka badania:
Okres badawczy: Lipiec-sierpień 2022
Badana Grupa: 2001 osób, obywatele polscy, stanowiący reprezentatywny przekrój społeczeństwa.
Przedział wiekowy: 16-74
Metoda badawcza: kwestionariusz online

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej