Bez natury nie byłoby ani kapitału ludzkiego ani kapitału finansowego. Natura daje nam różne usługi – zapewnia klimat, w którym możemy żyć i produkować żywność, zapewnia nam dobrostan. Żyjemy z konsumpcji tej natury. A my nauczyliśmy się za to nie płacić. Zaciągnęliśmy dług i jeśli chcemy myśleć o przyszłości, musimy ten dług spłacać – i to razem z odsetkami.
Każde działanie, które nie prowadzi wprost do redukcji emisji CO2 – nie jest działaniem pro-klimatycznym. Każde działanie, które nie prowadzi wprost do zachowania bądź wzrostu bioróżnorodności nie jest działaniem pro-klimatycznym. To są dwie niewiarygodnie proste reguły, które w zasadzie pozwalają osądzić większość naszych postępowań – mówi prof. Szymon Malinowski z Instytutu Geofizyki, Zakładu Fizyki Atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego.
Czy coś w końcu wymusi na nas odpowiedzialność za klimat i planetę? Czy jest możliwe „braterstwo” ekonomii i ekologii? ekonomia ma potencjał na to, żeby być eko? Jak przeciętnemu „Kowalskiemu” wytłumaczyć, że działać musimy tu i teraz?
Zapraszamy na kolejny odcinek podcastu Nowy Nieznany Świat, który prowadzi Krystyna Romanowska.