Prawda i fake newsy istnieją od zawsze. Zawsze jest także coś takiego jak obiektywny fakt. Zadaniem dziennikarzy jest właśnie pokazywanie jakie są fakty. Niestety mamy coraz większy z problemem z rozróżnieniem co jest faktem a co jest opinią. Musimy wrócić do źródeł i zacząć uczyć w szkołach jak debatować i weryfikować informacje
Każdy populista buduje swój wizerunek na tym, że elity są złe, że elity kłamią. Tylko on wie jak jest prawda. I to niestety działa. Fake newsy były i niszczyły nas od zawsze. Nie ma innej metody aby się przed nimi bronić. Trzeba myśleć i sprawdzać.
Etyka i standardy dziennikarskie – czy jeszcze istnieją? Czy jesteśmy w stanie oprzeć się fali fake newsów, które zalewają nas codziennie? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy Elizy Michalik z Bartoszem Węglarczykiem, redaktorem naczelnym Onetu.
Fake newsy są z nami od zawsze, one były, są i będą. Pozwalają manipulować grupami ludźmi, społeczeństwami. Oprócz manipulacji służą też budowaniu emocji, przeważnie złych, które prowadzą czasem do dramatycznych zdarzeń. Żeby dziś być świadomym odbiorcą napływających informacji, „newsów” trzeba być bardzo dobrze wyedukowanym. Trzeba wyrobić w sobie umiejętność myślenia krytycznego. To jest najlepsza obrona przed fake newsami – podkreśla Bartosz Węglarczyk.