Przejdź do treści

NNO. Po stronie odpowiedzialności.

Komentujemy świat. Chcemy go zmieniać na lepszy.

Poznaj nas
101 organizacji i 550 osób apeluje do premiera o wstrzymanie pushbacków na granicy polsko-białoruskiej. Dołączyliśmy do tej inicjatywy. 101 organizacji i 550 osób apeluje do premiera o wstrzymanie pushbacków na granicy polsko-białoruskiej. Dołączyliśmy do tej inicjatywy. fot. Materiały prasowe Fundacja Ocalenie
Dialog

101 organizacji i 550 osób apeluje do premiera o wstrzymanie pushbacków na granicy polsko-białoruskiej. Dołączyliśmy do tej inicjatywy.


10 stycznia, 2024

Kryzys humanitarny na granicy polsko-białoruskiej trwa od połowy 2021 r. Pushbacki, czyli wywózki, polegające na zatrzymywaniu osób, które przekroczyły granicę w sposób nieuregulowany, a następnie przymusowym wyrzucaniu ich na stronę białoruską,  stosowane są systemowo od początku tego kryzysu. W wielu przypadkach dla służb nie ma znaczenia wiek, stan zdrowia, czy wyrażana wola zatrzymanych osób o ubieganie się ochronę międzynarodową. Sytuacja trwa do dziś.

Dlatego jako Fundacja Nienieodpowiedzialni w gronie 101 innych organizacji oraz 550 osób zdecydowaliśmy się podpisać apel do premiera Donalda Tuska o natychmiastowe wstrzymanie praktyki pushbacków. Apel podpisał także prezes naszej fundacji Artur Nowak-Gocławski.

List został złożony w Kancelarii Premiera 9 stycznia 2024 r. przez przedstawicielkę i przedstawicieli osób podpisanych: Adama Barwińskiego (Grupa Granica/ na zdjęciu z lewej), Jakuba Kiersnowskiego (Klub Inteligencji Katolickiej w Warszawie/ na zdjęciu z prawej) i Mariannę Wartecką (Fundacja Ocalenie).

Udostępnij:

Dołącz do naszej społeczności

Zarejestruj się bezpłatnie, otrzymasz dostęp do wykładów, najnowszych artykułów, wywiadów i podcastów.

Dowiedz się więcej